Jak najlepiej zaplanować remont mieszkania?


Twoje mieszkanie wymaga odświeżenia? Chcesz dostosować jego aranżację do najnowszych trendów? A może po prostu masz ochotę na zmianę? Bez względu na to, z jakiego powodu decydujesz się na remont – przed Tobą spore wyzwanie i jeszcze większe przedsięwzięcie. Zanim rzucisz się w wir pracy, zacznij od planowania.

Remontować samodzielnie czy z pomocą specjalistów? W jaki sposób oszacować budżet remontowy? Jak zaplanować przebieg prac, by były jak najmniej uciążliwe i zakończyły się w możliwie najkrótszym czasie? Oto kilka wskazówek, które ułatwi Ci podjęcie skutecznego działania.

Kapitalny remont mieszkania, a może lekka modernizacja?

Wiesz już, że chcesz coś zmienić w swoim mieszkaniu. Ale co konkretnie? Przełóż marzenia na praktyczne cele do zrealizowania. Chcesz przeprowadzić totalną rewolucję i myślisz nawet o przearanżowaniu ścian działowych w lokalu? A może po prostu chcesz na nowo pomalować ściany i zmienić pokrycie podłóg w kilku pomieszczeniach? Zacznij od wypisania na kartce wszystkich pomieszczeń i rzeczy, które wymagają modernizacji. Uwaga! Postaraj się, aby Twoja lista była jak najbardziej konkretna i szczegółowa. Uwzględnij na niej również tak „banalne” prace jak podłączenie nowego piekarnika czy wymiana osłon okiennych. Ich wykonanie jest proste, ale pochłania czas i pieniądze.

Samodzielnie czy ze wsparciem eksperta?

Najprostszym sposobem na zaplanowanie remontu mieszkania jest skorzystanie z pomocy specjalisty – projektanta lub architekta wnętrz. Jego działania mogą ograniczyć się do przygotowania projektu koncepcyjnego i wykonawczego zgodnie z Twoimi wskazówkami, a jego wykonania możesz się podjąć samodzielnie lub zatrudnić ekipę remontową. Czy to dobre rozwiązanie? Jeżeli zależy Ci na naprawdę dobrych efektach i wiesz, że Twoja wiedza oraz doświadczenie w obszarze aranżowania i wykańczania wnętrz jest niewielkie – warto je rozważyć. Owszem, wiąże się to z większymi wydatkami na remont, ale rezultat może być znacznie lepszy. Pamiętaj: taką modernizację wykonujesz raz na kilka, a nawet kilkanaście lat.

Jeśli planujesz samodzielnie…

Jeśli zdecydujesz się na to, aby samodzielnie zaplanować remont, ustal:

  • w jakim stylu urządzisz wnętrza – to ułatwi Ci dobór mebli, materiałów i dodatków, które utrzymają spójny styl; w ostatnich latach najmodniejsze są aranżacje skandynawskie (jasne, naturalne, łączące nowoczesność z rustykalnym posmakiem), loftowe (o industrialnym, nieco artystycznym wydźwięku), prowansalskie (dla miłośników vintage, retro i wyrafinowanego designu) czy też nowoczesne (bawiące się designem, operujące kontrastem i minimalizmem formy);
  • jaki jest Twój budżet na jego przeprowadzenie – w oparciu o niego podejmiesz m.in. decyzję o typie materiałów wykończeniowych;
  • ile i jakich materiałów potrzebujesz – dokładne wymierzenie powierzchni podłóg i ścian pozwoli Ci kupić właściwą ilość paneli, kafelków, farby czy desek parkietowych – o pomoc zawsze możesz poprosić ekspertów w salonach Home Concept.

Zastanów się również, czy remont nie będzie dobrą okazją np. do modyfikacji instalacji elektrycznej czy po prostu ukrycia części kabli lub rur pod tynkiem – im mniej ich na zewnątrz, tym bardziej estetycznie prezentuje się przestrzeń.

Zanim kupisz materiały…

… zrób research. Nie kupuj paneli, farb czy tapet w przypadkowym sklepie, do którego trafisz. Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrym stosunku ceny do jakości materiałów – odwiedź kilka sklepów, porównaj ceny, porozmawiaj z doradcami i wybierz świadomie. Dzięki temu nie ominie Cię żadna korzystna oferta.

remont home concept katowice

Przygotowania do prac remontowych

Masz już plan i niezbędne materiały? Czas zatem przygotować mieszkanie na wkroczenie ekipy remontowej. Pamiętaj, że:

  • jeśli masz taką możliwość, na czas kapitalnego remontu wyprowadź się z mieszkania – ułatwi do przeprowadzenie prac, skróci ich czas i zapewni Ci więcej komfortu; jeśli nie – remont prowadź etapami; szczelnie oddzielając nieremontowaną część mieszkania od pozostałych,
  • najłatwiej remontuje się wnętrza opróżnione z mebli oraz innych elementów – postaraj się więc ich pozbyć, a jeśli nie masz takiej możliwości – dokładnie zabezpiecz je na wypadek uszkodzenia,
  • dobrze jest poinformować o rozpoczęciu prac remontowych sąsiadów – hałasy dobiegające z Twojego mieszkania mogą być dla nich uciążliwe.

I najważniejsze: przygotuj siebie i swoją rodzinę mentalnie na remont. Spokój i cierpliwość pozwolą Wam szybciej dobrnąć do końca prac.