Radosne kolory w kuchni
17 marca 2021
Moda na wnętrza w stylu skandynawskim czy industrialnym niemal całkowicie odwróciła uwagę od kolorowych kuchni. Popularne stały się pomieszczenia utrzymane w bieli, czerni, brązie i szarościach i, wydawać by się mogło, że zabrakło w nich miejsca dla wyrazistych akcentów. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ożywił kuchnię, dodając jej koloru. Dowiedz się, jak zrobić to z klasą!
Urządzenie kuchni to spor wyzwanie, ponieważ wnętrze musi być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Przy zakupie mebli, sprzętów, dobieraniu elementów wykończeniowych i kolorów ścian oraz sufitów zastanawiasz się nad tym, co będzie modne, a zarazem praktyczne. Odpowiedzią coraz częściej stają się wielobarwne detale, które ożywiają przestrzeń, czyniąc się estetyczną, oryginalną, a zarazem przyjemną w eksploatacji. Oto pomysły na „przemycenie” koloru w kuchennej aranżacji.
Kolorowe małe AGD
Małe sprzęty AGD zazwyczaj wybiera się nie ze względu na kolor, lecz funkcje, jakie oferują oraz energooszczędność. Jednak producenci coraz chętniej eksperymentują zarówno ze stylistyką urządzeń kuchennych, jak również ich kolorystyką. Najczęściej są to odcienie pastelowe – błękitne tostery, różowe czajniki czy seledynowe mikrofalówki to silne inspiracje stylistyką vintage. Warto je wybrać, ponieważ:
- odznaczają się na tle klasycznych mebli
- mają pozytywny wpływ na ludzi – błękity i fiolety są dobre dla odchudzających się, bo zmniejszają apetyt, z kolei czerwony czy pomarańczowy pobudzają go
- gdy się znudzą to, w przeciwieństwie do szafek czy dużego AGD, można je wymienić na inne.
Małe AGD w wyrazistych lub pastelowych kolorach pomoże Ci w wykończeniu kuchni w określonej stylistyce. Wspomniane już błękity czy wrzosy często idą w parze z charakterystycznymi uchwytami oraz zaokrąglonymi brzegami urządzeń inspirowanych latami 60. i 70. Z kolei intensywna czerwień czy granat pomogą w stworzeniu nowoczesnego, minimalistycznego pomieszczenia.
Ściany w kolorowej odsłonie
Kolorowe ściany staną się ciekawą bazą dla białych lub szarych mebli. Możesz wykreować je na wiele sposobów, korzystając z popularnych obecnie technik i materiałów wykończeniowych:
- pomalować farbami – klasycznie lub nieco bardziej artystycznie, wykonując efekt cieniowania czy przenikania się kolorów,
- wykładając czerwonymi cegłami – takie surowe ściany świetnie prezentują się we wnętrzach loftowych,
- wykładając panelami ściennymi 3D wykonanymi z tworzyw sztucznych w kształcie figur geometrycznych, imitującymi falę, diament itd.,
- wypełniając przestrzeń między szafkami fototapetą lub szklanym panelem z dowolną grafiką w kolorze,
- wykładając płytami lub malując farbami imitującymi beton.
Pomysłów na aranżację ścian i sufitów w kolorze jest wiele, a od wybranej techniki i odcienia zależy, jaką stylizację uda Ci się uzyskać. Do wnętrz w stylu vintage czy shabby chic świetnie pasują pastele, w stylu industrialnym sprawdzą się czerń, biel i złoto, z kolei nowoczesny minimalizm to czerwień, granat, a nawet butelkowa zieleń.
Meble inne niż wszystkie
Kolorowe meble kuchenne dla jednych mogą się wydawać szaleństwem, a dla innych są wyrazem awangardy i sposobem na wyrażenie siebie. Jeżeli lubisz się otaczać kolorem, wybierz szafki, które będą zupełnym przeciwieństwem powściągliwych beży, szarości, bieli i czerni. Możesz zachować te elementy np. w dolnym ciągu szafek, a górny urządzić w odcieniu czerwonym, zielonym czy żółtym. Świetnie wyglądają one na laminowanych płytach z MDF wykończonych na wysoki połysk.
Wyraziste kolory w meblach, np. mocna malina czy soczysta zieleń nie powinny zdominować wnętrza, by nie wprowadzić wrażenia chaosu. Dlatego dobrze jest umieszczać je z wyczuciem, raczej w formie akcentów niż wiodących aranżacji. Wtedy spełnią swoją rolę – zbudują przytulne wrażenie, dodadzą energii i świeżości, a nie będą męczyć oczu ani nadmiernie pobudzać.
Dodatkowo, jeżeli zastosujesz kolorystyczny akcent na frontach, blatach lub między szafkami, pamiętaj, aby nawiązać też do niego w innych miejscach, np. wybierając dzbanek czy kolor siedziska w krzesłach. Wtedy nie będzie to zabieg przypadkowy, a spójny i przemyślany.
Różnobarwne dekoracje
Nie każdy ma na tyle odwagi, aby urządzić pomieszczenie z wykorzystaniem „trwałych” elementów w kolorze. Czasem po prostu tęsknota za kolorem pojawia się, kiedy nie planujesz większego remontu. Jak wtedy można odmienić wizerunek kuchni? Charakteru dodasz jej za pomocą dodatków w kolorze, takich jak:
- poduszki na krzesła,
- ścierki i rękawice kuchenne,
- świeże kwiaty w wazonie,
- firanki, „zazdrostki”, zasłonki lub rolety,
- naczynia, talerze, kubki,
- dywaniki,
- plakaty i obrazy na ścianach.
Te elementy są stosunkowo tanie i mobilne. Oznacza to, że możesz zmieniać je dość często w zależności do swojego nastroju, panującej pory roku czy okoliczności.
Kolor można przemycić do kuchni na wiele sposobów i to nie tylko na talerzu! Okazuje się, że wnętrza z charakterem, nutą pikanterii lub subtelnego romantyzmu mogą być równie piękne i funkcjonalne jak te monochromatyczne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nikt z Twoich bliskich ani przyjaciół nie będzie miał podobnej kuchni. I o to właśnie chodzi.