Jakie płytki na taras zewnętrzny? Podpowiadamy, co wybrać!
26.09.2023
Stoisz przed wyborem podłogi na taras zewnętrzny? Wiele osób rezygnuje obecnie z drewna, ponieważ wymaga ono częstej renowacji i regularnego malowania. Kostka również może sprawiać problemy. Wystarczy, że coś na nią spadnie, np. mięso zamarynowane na grilla, aby pozostały tłuste plamy. Dlatego warto rozważyć położenie płytek. Zastanawiasz się, jakie modele sprawdzą się na tarasie? Sprawdź nasze wskazówki!
Spis treści
Jakie płytki na taras zewnętrzny?
Wiele osób, kiedy wybiera płytki na taras, skupia się na ich wyglądzie – to błąd, który może sporo kosztować! Jakie płytki na taras zewnętrzny warto wybrać? Elementy wykończeniowe na zewnątrz powinny być:
- trwałe — nie mogą pękać pod wpływem deszczu, słońca czy mrozu. Muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych. Inaczej trzeba będzie je wymieniać co kilka lat. Dlatego przed zakupem płytek sprawdź, czy są mrozoodporne. Jeśli tak, to znaczy, że przeszły próbę 100 zamrożeń i odmrożeń. Ponadto duże znaczenie dla wytrzymałości na pękanie ma nasiąkliwość płytek. Modele na zewnątrz muszą mieć ten parametr niższy niż 3%. Dzięki temu nie będą chłonąć wody, która podczas mrozów mogłaby puchnąć i dosłownie „rozsadzać” płytki od zewnątrz;
- antypoślizgowe — aby korzystanie z tarasu było bezpieczne, kafelki nie mogą być śliskie. Dlatego koniecznie trzeba zrezygnować z modeli polerowanych. Zamiast nich wybierz płytki o chropowatej strukturze. Doskonale sprawdzi się gres, a dobry wybór to także modele klinkierowe i z te kamionki szlachetnej. Dzięki nim nie będzie ryzyka, że ktoś przewróci się i zrobi sobie krzywdę. Jednocześnie warto pamiętać, że nawet najbardziej antypoślizgowe płytki nie ochronią przed upadkiem, jeśli na ich powierzchni zimą powstanie gruba warstwa lodu. Dlatego staraj się usuwać wodę lub śnieg, które na nich zalegają, aby nie zamarzły;
- odporne na ścieranie — po tarasie często chodzi się w butach, przez co płytki dość szybko się niszczą. Aby temu zapobiec i utrzymać piękną podłogę, wybierz modele o klasie ścieralności IV lub V. Nawet podczas intensywnego użytkowania nie powstaną na nich wgłębienia, dzięki czemu podłoga będzie idealnie równa.
Pamiętaj również, że to, czy płytki będą wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, zależy w dużej mierze od sposobu ich położenia. Jeśli płytkarz źle rozprowadzi klej, pozostawi puste przestrzenie, nie wyrówna i nie wyczyści powierzchni oraz źle wykona dylatację, istnieje ryzyko, że podłoga się zniszczy. Nie można również zbyt szybko położyć spoiny między płytki, ponieważ zasychający klej „pracuje”. Jeśli zrobi to się przed jego związaniem, w rezultacie może się okazać, że fugi popękają i nie zapewnią właściwej ochrony. Modne płytki na taras — co wybrać? Udało Ci się znaleźć płytki, które spełniają wymagania wspomniane w powyższym akapicie? Teraz czas na wybranie odpowiedniego wzoru. Oto propozycje płytek, które doskonale się sprawdzą na tarasie!
- Drewnopodobne płytki
Płytki drewnopodobne mają niesamowitą strukturę, przez co do złudzenia przypominają prawdziwe deski. Jednocześnie są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i nie wymagają częstego odnawiania. Drewnopodobne modele mają ciepły kolor i przyjazny design. Dzięki temu doskonale wyglądają na tarasach w stylach skandynawskim czy klasycznym. Sprawiają, że przestrzeń wygląda komfortowo i zachęca do odpoczynku. Drewnopodobne płytki dobrze komponują się zwłaszcza z jasnymi meblami. Podkreślają ich kolor, więc aranżacja jest bardzo wyrasta. Jednocześnie wspomniane modele świetnie sprawdzają się jako tło dla zielonych roślin. W połączeniu z kwiatami całość aranżacji wygląda bardzo naturalnie.
- Płytki imitujące kamień
Płytki, które przypominają piaskowiec, granit lub inne kamienie, wyglądają nowocześnie, ale jednocześnie nie są banalne. Mają niesamowitą strukturę oraz naturalny design. Do złudzenia przypominają prawdziwe kamienie, a zatem świetnie się sprawdzają się jako alternatywa dla naturalnych materiałów. Tych płytek warto użyć np. podczas urządzania tarasu w stylu śródziemnomorskim, skandynawskim czy nowoczesnym. Każda taka aranżacja będzie wyglądała spójnie oraz elegancko. Płytki imitujące kamień to stylowa baza dla drewnianych czy szklanych mebli. Mają jednolity kolor, dzięki czemu wyglądają bardzo elegancko i nie przyciągają nadmiernie uwagi od dekoracji na tarasie. Te modele sprawdzą się, jeśli masz np. kamienny blat na stole lub kamienne parapety. Całość będzie świetnie ze sobą współgrać, a Ty uzyskasz estetyczną aranżację.
- Płytki imitujące beton
Płytki imitujące beton mają piękny szary kolor, który dobrze komponuje się z wieloma kolorami. Są bardzo uniwersalne, dzięki czemu sprawdzają się w większości aranżacji. Jednak najlepiej pasują do tarasów w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. Płytki imitujące beton stanowią jednolitą bazę dla drewnianych mebli, a także dla licznych roślin. Nie przyciągają nadmiernie uwagi, a jednocześnie wyglądają schludnie. Zatem Twój letni salon zaprezentuje się dzięki nim bardzo elegancko. Płytki imitujące beton na zewnątrz występują w wielu różnych odcieniach. Dzięki temu można je idealnie dopasować do modeli, które znajdują się w domu. Uzyskasz zatem jednolitą powierzchnię, a przejście pomiędzy salonem wewnątrz a tym na zewnątrz będzie praktycznie niewidoczne!
Jakie płytki na taras są łatwe w pielęgnacji?
Zastanawiasz się, jakie płytki na taras będą łatwe w utrzymaniu odpowiedniej czystości i dobego stanu przez wiele lat? Przede wszystkim dbaj o nie tak, jak pielęgnujesz podłogę w domu. A zatem letni salon należy:
- regularnie odkurzać — drobne kamienie czy piach mogą rysować powierzchnię płytek. W rezultacie w podłodze powstaną mikrorysy, przez które woda będzie mogła łatwo wnikać. Po kilku latach takie uszkodzone płyt zaczną puchnąć zimą i pękać latem. Aby tego uniknąć, trzeba regularnie usuwać zabrudzenia z tarasu, najlepiej za pomocą odkurzacza;
- myć podłogę detergentami przeznaczonymi do płytek — specjalne środki chemiczne nie zawierają substancji, które mogłyby sprawiać, że podłoga jest śliska. Dzięki temu można bezpiecznie się poruszać i uniknąć poważnych urazów. Jednocześnie produkty do mycia podłóg zawierają składniki, które usuwają zabrudzenia, nawet te tłuste. Nie uszkadzają powierzchni, więc nie musisz się obawiać o stan tarasu;
- zimą regularnie usuwać zalegającą wodę lub śnieg z tarasu — w ten sposób zapobiegniesz wnikaniu wilgoci w płytki, która mogłaby doprowadzić do ich uszkodzenia. Im dłużej podłoga pozostanie sucha, tym lepiej dla jej stanu.
Dobrym pomysłem jest mycie płytek np. myjką parową. Pod wpływem wysokiej temperatury brud się rozpuszcza, a bakterie oraz wirusy zostają unicestwione. W rezultacie na podłodze nie rozwinie się pleśń, która może powodować powstawanie brzydkich, czarnych plam. Wiele osób poleca, aby do mycia płytek używać np. octu rozcieńczonego z wodą. Ta substancja usuwa tłuszcz, a także rozpuszcza brud i niweluje patogeny. Warto jednak pamiętać, że w nierozcieńczonej postaci może spowodować odbarwienia się podłogi, zwłaszcza jeśli ją myjesz w upalny dzień. Dlatego zawsze pamiętaj o wymieszaniu octu z wodą i unikaj sprzątania, gdy słońce mocno świeci. Wybór płytek na taras to nie lada wyzwanie. Dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje i wybierz najlepszą opcję dla siebie!
Zapoznaj się również ze wpisem o tym, jak urządzić wnętrze w stylu Boho.