Jak suszyć pranie w domu?
14 kwietnia 2022
Robisz pranie i kiedy wyglądasz przez okno, widzisz, że pogoda się pogorszyła. Może pada śnieg, a może leje deszcz. Zastanawiasz się, co zrobić ze wszystkimi mokrymi ubraniami, a zwłaszcza z tym elementami garderoby, które są potrzebne na jutro. W takich sytuacjach przydaje się pojemna przestrzeń grzejnika przeznaczonego nie tylko do ogrzewania, ale także do suszenia prania. Dowiedz się jak suszyć pranie w domu!
Czy suszarka lub sznurki w domu to dobre rozwiązanie?
Zimą, kiedy temperatura i mróz uniemożliwiają wysychanie ubrań na świeżym powietrzu i wystawienie ich na działanie promieni słonecznych, często jedynym rozwiązaniem jest wieszanie prania w domu. Co wtedy robi przeciętny Polak? Rozwiesza mokre rzeczy na podsufitowych linkach w łazience lub rozstawionej w pokoju suszarce. Czynność ta jest częsta, zarówno zimą, jak i latem, kiedy lejący deszcz uniemożliwia wysuszenie prania. Mimo to nie powinno korzystać się z niej zbyt często, ponieważ mokre ubrania zwiększają ilość wilgoci w otoczeniu, a nawet generują powstawanie pleśni na ścianach, w szafkach i szafach w domu. Jak suszyć pranie w domu i dlaczego nie w ten sposób?
Większość ludzi nie odczuje szkodliwego wpływu grzybów na swoje zdrowie, ponieważ mają układ odpornościowy zdolny do zwalczania ich zarodników. Ale sytuacja się zmienia u osób z astmą, z rakiem lub z osłabionym układem immunologicznym. Przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu uszkadza płuca i zatoki. Dlatego trzeba zachować dużą ostrożność i ilekroć wieszasz w ten sposób pranie w domu, spróbuj otworzyć okno. Przepływ powietrza zapobiegnie powstawaniu wilgoci otoczenia i pleśni (zwłaszcza pojawianie się nieprzyjemnego zapachu na odzieży).
Czy grzejnik do suszenia prania to dobre rozwiązanie?
Czy można suszyć pranie na kaloryferze? Jeśli koniecznie musisz wysuszyć ubrania w domu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie właśnie z niego. Możesz to zrobić w łazience na typowym grzejniku drabinkowym. W przeciwieństwie do innych typów, jak np. grzejnik kamienny, jest on specjalnie zaprojektowany, aby utrzymać na swej powierzchni mokrą odzież i jednocześnie oddawać ciepło do pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się w suszeniu ubrań, ale tylko pojedynczych lub małych elementów bielizny osobistej. Dlatego wiele osób i tak korzysta z rozstawiania dodatkowej suszarki na pranie z całej pralki. Jednak jest rozwiązanie, które pozwoli Ci pominąć tę czynność. Wystarczy, że zamontujesz grzejnik Ritmato Tubes Kalmar. Został on stworzony do tego, aby bez konieczności zajmowania dodatkowej przestrzeni i wprowadzenia niedopasowanych estetycznie elementów, wysuszyć jedną, całą zawartość pralki. Zwykle umieszcza się go w pralni lub w dużej łazience, które same w sobie są pomieszczeniem wytrzymującym bardzo wilgotne środowisko. Ale czy to w łazience, czy w innym pomieszczeniu, z którego korzystasz podczas suszenia prania, musisz uniknąć gromadzenia się pary. Dlatego, aby zapobiec wilgoci, zwłaszcza poza sezonem grzewczym, grzejnik łazienkowy Ritmato posiada wbudowaną grzałkę elektryczną, która gwarantuje ekspresowe suszenie.
110 cm szerokości i wygodny układ poziomych rurek o średnicy 14 mm sprawia, że z powodzeniem wysuszysz na nim ubrania, ręczniki, koce, pościel i inne uprane rzeczy. Możliwość rozciągnięcia prania na szerokich rurkach zapobiega trudnym do usunięcia zagnieceniom. Dzięki temu oszczędzasz też czas przeznaczany na prasowanie.
Jak suszyć ubrania na grzejniku?
Już wiesz, czy można suszyć pranie na grzejniku. Jeśli decydujesz się na ten sposób, pamiętaj, aby dobrze wyżąć lub odwirować pranie. Usunięcie jak największej ilości wody zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci. Przed rozwieszeniem ubrań na grzejniku łazienkowym energicznie potrząśnij każdą częścią garderoby. Dzięki temu wyeliminujesz również nadmiar wilgoci, a co najważniejsze, unikniesz zagnieceń na odzieży.
Dobrym sposobem na szybsze wysychanie ubrań na grzejniku jest zachowanie przestrzeni między poszczególnymi rzeczami i zapewnienie cyrkulacji powietrza wokół nich. Zapobiegnie to powolnemu wysychaniu i zapachowi stęchlizny, nawet po wyschnięciu. Inną sztuczką, która zapobiega brzydkiemu zapachowi upranych rzeczy, jest wieszanie ich zaraz po zakończeniu cyklu prania. Pamiętaj, wilgoć jest największym wrogiem suszenia prania.