Aranżacja kuchni: Co nad blatem kuchennym?
18 lipca 2019
Spis treści
- Szkło nad blatem kuchennym
- Kamień – niezwykle efektowne rozwiązanie
- Konglomerat – budżetowe rozwiązanie
- Cegła jako wybór dla nowoczesnych kuchni
- Blacha dla loftowych klimatów
- Płyta fornirowana – pamiętaj o pielęgnacji
- Tapeta zmywalna – dla miłośników gotowania
- Panel z pleksi dla minimalistycznych projektów
Ściana nad blatem kuchennym powinna być nie tylko efektowna, ale również praktyczna. Jest miejscem, które trzeba zabezpieczyć przed zabrudzeniem, zachlapaniem wodą lub tłuszczem, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Podpowiadamy, co dodać nad blatem w kuchni.
Szkło nad blatem kuchennym
Doskonałym elementem zdobniczym, gdy nie wiesz, co położyć nad blatem jest coraz popularniejsze szkło. Klienci mają do wyboru różne rodzaje, m.in. szkło mleczne, lacobel w różnych kolorach, szkło laminowane oraz podklejane folią w pełnej palecie kolorów. Kolejną możliwą opcją są motywy – fotografie, grafiki, rysunki lub dowolny wzór graficzny. Wszystko zależy od upodobań Klienta oraz charakteru mieszkania. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że szkło osadza się je w ramach aluminiowych, dzięki którym można później wymienić taflę na nową. Dodatkowo, na życzenie klienta, tafle szkła mogą być przyklejone do ścian, poddane hartowaniu, a także można w nich zrobić otwory na instalację elektryczną.
Kamień – niezwykle efektowne rozwiązanie
Kosztowne, choć efektowne i dekoracyjne same w sobie rozwiązanie nada konkretnego smaku naszemu wnętrzu. Obojętnie czy to będzie marmur, czy granit, warto wcześniej dowiedzieć się jak odpowiednio dbać o tego typu okładzinę ścienną nad blatem w kuchni. Większość kamieni wymaga odpowiedniej impregnacji, aby mogły w pełni na dłużej spełniać swoją rolę. Kamienna okładzina pomoże utrzymać wnętrze w naturalnej stylistyce, a najlepiej prezentują się w parze również z kamiennymi blatami tworząc razem spójną całość. Rodzaje i kolory kamienia w aranżacji kuchni mogą być te same, ale również mogą być inne w zależności od koncepcji projektowej.
Konglomerat – budżetowe rozwiązanie
Nieco tańszy i lżejszy odpowiednik podobny do prawdziwego kamienia. Konglomeraty to mieszanka zmielonego kamienia połączone z żywicą poliestrową i pigmentem. Do wyboru klienci mają wiele odcieni kolorów, jak również wykończenie powierzchni błyszczące lub matowe. Również dobrze jest go stosować w aranżacji kuchni w parze – na blaty i na ścianę pomiędzy zabudową kuchenną.
Cegła jako wybór dla nowoczesnych kuchni
Co położyć nad blatem kuchennym w starym budownictwie lub mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym? Charakter cegieł jest ponadczasowy i unikatowy, a jej zastosowanie doda zarówno surowości wnętrzu, jak i może wprowadzić trochę ciepła (zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon). Cegła pasuje do naturalnej aranżacji z drewnem oraz do nowoczesnych kuchni urządzonych w monochromatycznym klimacie. W aranżacji kuchni cegłę możemy pomalować na biało lub w odcieniu szarości, albo możemy pozostawić jej piękny, pierwotny wyraz. W części kuchni, gdzie gotujemy i smażymy potrawy, możemy ochronić fragment ściany taflą przezroczystego szkła hartowanego.
Blacha dla loftowych klimatów
Sprawdzi się nie tylko w kuchni w stylu hi-tech, ale również we wnętrzach urządzonych w klimacie loftu. Do kuchni najbardziej odpowiednia jest blacha kwasoodporna – nie wchłania wody i jest żaroodporna. Klienci mają do wyboru wersję stalową, aluminiową, gładką lub strukturalną czy perforowaną. Nadaje wnętrzu nowoczesny charakter i dzięki strukturze odbijającej światło powiększa je optycznie. Dla wielu osób wprowadza do wnętrza poczucie czystości i higieny, choć niektórym zbytnio przypomina surowy charakter obecny w kuchennych restauracjach.
Płyta fornirowana – pamiętaj o pielęgnacji
Może imitować drewno krajowe lub egzotyczne. Daje niezwykły efekt dekoracyjny, ociepla wnętrze nowoczesnej, industrialnej kuchni. Wymaga jednak ciągłej dbałości w utrzymaniu, podobnie jak drewniane lub fornirowane fronty kuchenne.
Tapeta zmywalna – dla miłośników gotowania
Zdecydowany hit ostatnich kilku lat, zwłaszcza dla miłośników skandynawskich aranżacji. Tapeta zmywalna jest nie tylko łatwa w montażu, ale także dostępna w najróżniejszych kolorach i wzorach (wiele firm wykonuje fototapety na zamówienie.). Efekt, jaki dostarcza, może naprawdę zachwycać, jednak nie jest to propozycja dla zagorzałych kucharzy – jeśli nie dba się o czystość za każdym razem po przygotowaniu posiłku – tapeta dość szybko może się zniszczyć. Zawsze należy brać pod uwagę swoje preferencje, aby uniknąć błędów w projektowaniu kuchni.
Panel z pleksi dla minimalistycznych projektów
Ostatnim pomysłem na to co na ścianę nad blatem kuchennym jest pleksi. Meble i akcesoria z tego materiału to kolejne rozwiązanie dla odważnych. Ta cienka, plastikowa płyta o gładkiej, matowej bądź perłowej powierzchni zyskała sobie zwolenników nowoczesnych aranżacji w mocnych, nasyconych barwach, np. neonowym różu, cytrynie czy pomarańczy. Świetnie współgrają z minimalistycznymi projektami kuchni w stonowanej kolorystyce. Wśród zalet takiego rozwiązania jest brak widocznych plam od wody na panelu oraz łatwe utrzymanie go w czystości. Niemniej jednak pleksi dosyć łatwo zarysować. A jakie propozycje proponują eksperci z warszawskiego Studia Prostych Form? „Nad blatem od kilku już lat największym powodzeniem cieszy się szkło. Do łask wraca pomału glazura, która do niedawna była całkiem zapomniana i traktowana jako niechciany spadek tamtego stulecia. My jednak mamy nieco odmienne propozycje. Pierwsza z nich to zastosowanie nad blatem tego samego materiału, którego używamy na blacie i nie koniecznie musi to być od razu kamień czy konglomerat, bo świetnie sprawdzi się też laminat, co widać na zdjęciu naszej realizacji. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie niekiedy bardzo pożądanej spójności we wnętrzu, bez wprowadzania dodatkowych kolorów, akcentów czy dekoracji.” – mówi Teresa Pyszkiewicz.
„Druga – całkiem odmienna – propozycja to opcja przeznaczona dla odważnych z artystyczną duszą. Mam na myśli mural. Ten rodzaj malarstwa przeniesiony do wnętrz prosto z ulicy pozwala na kompletne szaleństwo. Jest to rozwiązanie prawdziwie indywidualne, odrobina sztuki wpleciona w codzienność. Na zdjęciach prezentujemy mural autorstwa młodej artystki – Sylwii Mańko prowadzącej pracownię Zarafa Art Walls. Tych, którzy obawiają się o utrzymanie ściany w czystości, od razu informujemy, że malowidła są zabezpieczone odpowiednim werniksem, który chroni je przed wpływem wilgoci i pozwala czyścić z zabrudzeń. Murale wykonywane są najczęściej w technice farb akrylowych, a żeby nie było nudno, jak mówi Sylwia, można dodać też elementy wypukłe uzyskiwane za pomocą farb do szkła. Generalnie pełna dowolność, nic tylko dać działać artyście…” – dodaje Teresa Pyszkiewicz.
Potrzebujesz porady profesjonalistów? Jeżeli potrzebujesz pomocy w aranżacji kuchni w Warszawie, to przyjdź do galerii wnętrz Home Concept!