Projektowanie wnętrza – od czego zacząć?
2 kwietnia 2020
Projektowanie wnętrza jednym przychodzi z łatwością, inni uznają to za trudne wyzwanie i chętnie korzystają z pomocy doświadczonego projektanta. Być może marzy Ci się remont lub planujesz wnętrza w nowym domu lub mieszkaniu – poznaj kilka najważniejszych zasad aranżacji.
Projektowanie wnętrza – od czego zacząć?
Świat dzieli się na osoby, które już po wejściu do dowolnego pomieszczenia mają pomysł na aranżację i na takie, które nie mają aż tak dobrze rozwiniętego zmysłu przestrzennego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać kilka uniwersalnych zasad i jeszcze dziś rozpocząć planowanie wnętrz. Jak zacząć projektowanie wnętrze, jeżeli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia?
Spis treści:
- Projektowanie wnętrza – od czego zacząć?
- Moodboard – pokaż co Ci się podoba
- Szlaki komunikacyjne w domu
- Funkcjonalna strona wnętrza
- Dekoracje we wnętrzu
- Zaplanuj budżet i termin realizacji
- Skorzystaj z pomocy projektanta
Przede wszystkim warto obalić mit, jakoby urządzanie mieszkania wiązało się głównie z wyborem kolorów, materiałów i dodatków. Oczywiście też! I to pewnie najprzyjemniejsza część. Jednak zanim przejdziemy do dekorowania, musimy przejść kilka innych obowiązkowych punktów:
- Pomiar i rysunek
- Nanoszenie szkiców
- Harmonogram i kosztorys prac
Projektowanie i urządzanie wnętrza zaczynamy od wykonania precyzyjnych pomiarów. Dla własnej wygody do nanoszenia szkicu skorzystaj z papieru milimetrowego. Pamiętaj, aby na rysunku zaznaczyć ważne elementy w domu takie jak planowane lub obecne gniazdka elektryczne, rury, ogrzewanie, a także wejścia do pomieszczeń, wysokość i szerokość drzwi oraz okien.
Zastanów się, jaki układ ma Twoje mieszkanie, pod względem jakiego kierunku geograficznego jest położone i jak doświetlone są pomieszczenia. Pomoże Ci to zaplanować funkcjonalny rozkład. Staraj się trzymać podstawowej zasady – podążania za słońcem. Pomieszczenia, w których planujesz przebywać z rana najlepiej, aby były skierowane w stronę wschodnią. Wnętrza, w których planujesz wieczorny relaks – na zachodnią. Dlatego właśnie sypialnie warto zaplanować od strony wschodniej – poranna pobudka razem ze słońcem za oknem nastraja pogodnie na cały dzień. Kuchnię warto zaplanować od strony północnej, dzięki czemu przechowywana żywność nie będzie się tak mocno nagrzewać.
Najwięcej uwagi zwróć na oświetlenie od strony południowej i południowo-zachodniej. Ciepłe, miękkie światło wlewające się do wnętrza jadalni lub salonu przyniesie ukojenie po długim dniu.
Pamiętaj, aby oprócz naturalnego oświetlenia zaplanować punkty świetle w domu.
Moodboard – pokaż co Ci się podoba
No dobrze, pomiar i rysunek już są – czas przygotować moodboard, czyli tablicę inspiracji. Inspiracje do wnętrza warto zbierać dużo wcześniej. Przeglądając strony internetowe i social media łatwo zdecydować co jest w naszym guście, a co zdecydowanie nie. Taka informacja jest niezwykle cenna i stanowi bazę do planowania stylu wnętrza.
Moodboard to także świetny sposób na komunikację z projektantem. Jeżeli nie planujesz samodzielnej aranżacji to tablica inspiracji stanie się kierunkowskazem, dzięki któremu projektant bez problemu zrozumie Twoje gusta i oczekiwania. Na podstawie moodboardu przygotuje wizualizację, a praca przebiegnie bez komplikacji.
Szlaki komunikacyjne w domu
Gdy wszystkie pomieszczenia są już zmierzone, rzut mieszkania wykonany, a plan przemyślany pomyśl o wygodzie domowników i zaplanuj szlaki komunikacyjne. W każdym wnętrzu musi być droga do okna, grzejnika. Zwróć uwagę na kierunek otwierania drzwi i bezkolizyjność. Pamiętaj, aby szlaki komunikacyjne ograniczać do niezbędnego minimum. W dobrze rozplanowanym pomieszczeniu nie powinny przekraczać więcej niż 15% powierzchni użytkowej.
Funkcjonalna strona wnętrza
Znasz już rozkład pomieszczeń i wiesz, jak zaplanować ścieżki komunikacji, masz też plan na styl wnętrza. Od czego zacząć projektowanie wnętrza? Czas wylistować wszystkie niezbędne elementy domowego użytku. Pamiętaj, aby oprócz wypisania nanieść je na szkic, dzięki czemu wykorzystać przestrzeń, a także unikniesz kolizji. W kuchni pamiętaj o zaplanowaniu szafek do przechowywania, blatów do przygotowywania, sprzętów AGD, a także przestrzeni do poruszania. Pamiętaj o zaplanowaniu odpowiedniej ilości szaf do przechowywania. Zastanów się, czy interesuje Cię zabudowa niska, czy aż do sufitu. Nie martw się, jeżeli zrobisz to niedoskonale. Planując kuchnię i wnętrza skorzystaj z bezpłatnej pomocy w stworzeniu projektu w salonie, w którym zamówisz meble. Sam fakt, że aranżacja będzie już przemyślana, a Ty poznasz dokładnie potrzeby swoje i domowników w znaczącym stopniu ułatwi Ci prace z projektantem. To także dobry moment aby, o ile masz taką możliwość, dopasować miejsca gniazdek elektrycznych do planowanych miejsc pracy. Jeżeli nie masz możliwości zmiany miejsc gniazdek koniecznie uwzględnij swoje plany aranżacji pod obecnie miejsca.
Dekoracje we wnętrzu
Czas na najprzyjemniejsze. Teraz możesz zacząć planować dekoracje, kolory, faktury. Przemyśl dekorację ścian – może warto postawić na modną cegłę lub beton architektoniczny? A może marzy Ci się tapeta w łazience? Odwiedź salony i sprawdź wzorniki, zobacz jak prezentują się w różnym świetle.
Zaplanuj budżet i termin realizacji
Pamiętaj, aby proces planowania zamknąć dokładnym harmonogramem, budżetem i planem prac. Nie bój się zmian – są nieuniknione. Jednak wcześniejszy plan pozwoli Ci na bieżąco kontrolować sytuację.
Skorzystaj z pomocy projektanta
Pomysł na samodzielne planowanie nie jest dla wszystkich, jednak każda osoba mierząca się z remontem lub urządzaniem wnętrza powinna przejść powyższy proces, aby zrozumieć oczekiwania i potrzeby swoje i domowników. Jak zacząć projektowanie wnętrza? Warto skorzystać z porady doświadczonego projektanta, który dzięki wieloletniej praktyce podpowie jak uniknąć błędów, zaproponuje rozwiązania szyte na miarę, przedstawi bieżące trendy i nowości, a na koniec pomoże przeliczyć i zaplanować ilość niezbędnych materiałów, a tym samym pomoże uniknąć zbędnych kosztów. Taka pomoc jest nieoceniona podczas projektowania łazienki, kuchni czy innych wnętrz w domu. Zapoznaj się również ze wpisem blogowym o tym, jak wyczyścić blat kuchenny laminowany!
Masz pytania? Odwiedź salony zlokalizowane w galerii wnętrz Home Concept i porozmawiaj z doświadczonymi sprzedawcami i projektantami. Z przyjemnością doradzą Ci i pomogą wybrać najlepsze rozwiązania do Twojego domu.