Podłoga, czyli o czym warto pamiętać wykańczając nowy dom.
18.07.2019
Wiesz już, w jaki sposób wykończysz ściany w nowym domu? Teraz czas na podłogę. Będziesz je eksploatować znacznie intensywniej niż pionowe powierzchnie. A co najważniejsze – materiał, jakim je pokryjesz, wpłynie na aranżację bardziej niż Ci się wydaje. Zobacz, jak wybrać najlepsze rozwiązania. W świecie podłóg nie ma miejsca na kompromisy. Dobra podłoga będzie modna, wpisze się w całą aranżację przestrzeni. Ponadto będzie dostosowana do warunków eksploatacji i zakupiona w rozsądnej cenie. Wbrew pozorom, połączenie tych wszystkich walorów nie jest tak trudne, jak się wydaje.
Podłoga czy podłogi?
Wykończenie wszystkich powierzchni w domu jednym typem podłogi może wydawać się kuszące – wyglądałoby to niesamowicie designersko! Z praktycznego punktu widzenia, takie rozwiązanie jest niewskazane. Powód? O ile w łazience czy kuchni twarde, wodoodporne i łatwe w czyszczeniu podłoże jest jak najbardziej wskazane, o tyle sypialnia, pokój dzienny czy pokój dziecięcy potrzebuje bardziej „ciepłego” i przytulnego wykończenia. Zanim więc odwiedzisz swój ulubiony salon podłóg, dobrze zastanów się, ile stref chcesz stworzyć – uwzględniając zarówno praktyczny, jak i estetyczny aspekt. Może dobrym pomysłem będzie połączenie w jeden ciąg przedpokoju i korytarzy lub salonu i sypialni? A może wolisz oddzielić wyraźnie każde wnętrze lub każdą jego strefę (jeśli np. w Twoim domu jest duży, open-space’owy salon połączony z kuchnią i jadalnią)? Decyzja należy do Ciebie.
Praktyczny punkt widzenia…
Podłogi najczęściej wybiera się na długie lata. Nie możesz więc sobie pozwolić na to, by np. kupić cienkie, łatwo ścieralne i nieodporne na wilgoć panele do przedpokoju, przez który przewija się codziennie wiele osób.
Strefy, gdzie potrzebujesz najbardziej wytrzymałych podłóg, to:
- przedpokój, korytarze i wszelkie wnętrza „przejściowe” – te, przez które musisz przejść, aby np. dostać się do łazienki, salonu czy sypialni – tam postaw na pokrycie podłogi o wysokiej klasy ścieralności, które nie ulegnie łatwo odkształceniu pod wpływem powtarzającego się ciężaru stóp czy uszkodzeniom mechanicznym – to np. panele o klasie ścieralności co najmniej 4, wysokiej klasy parkiet czy płytki ceramiczne o wysokiej klasie twardości;
- kuchnia i łazienka – tu istotna jest nie tylko odporność na zarysowania, ale także na działanie wilgoci; dlatego najczęściej do tych wnętrz wybierane są płytki ceramiczne. Ale uwaga! To nie jedyny wybór! Jeśli szukasz bardziej designerskiego rozwiązania – w stylu włoskim, skandynawskim czy prowansalskim – możesz rozważyć parkiet drewniany, ale z drewna egzotycznego, które jest znacznie mniej podatne na działanie wilgoci.
Za to salon, gabinet, sypialnia czy pokój dziecięcy są przestrzeniami, gdzie najistotniejsze są komfort oraz przyjemność stąpania. Możesz tutaj pozwolić sobie na delikatniejsze i mniej odporne pokrycie podłóg – również pamiętając o dobrej jakości.
Design, czyli jak dopasować podłogę do najnowszych trendów? Po pierwsze i najważniejsze: nie podążaj ślepo za trendami. Twórz własne. Aranżacja wnętrz to świetna zabawa, a w dobrych salonach, które znajdziesz w Home Concept, czekają na Ciebie wyłącznie modne pokrycia podłóg.
Obecnie najciekawiej prezentują się podłogi:
- o wzorze postarzanego drewna – dodają wnętrzom vintage’owego posmaku, idealnie komponując się m.in. ze stylem loftowym, industrialnym, prowansalskim czy retro,
- winylowe – te nowoczesne panele łączą zalety laminatów i ceramiki, a co najważniejsze – są dostępne w bajecznym wyborze wzorów: od monochromatycznych, idealnych do designerskich wnętrz, aż po te stylizowane na naturalne, surowe drewno, które perfekcyjnie sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich,
- awangardowe – układane „po skosie” lub w nieszablonowych kształtach – przełamują schematy i wprowadzają powiew świeżości.
Pamiętaj, że zbyt intensywny wzór na podłodze, zwłaszcza w dużym pomieszczeniu, może być drażniący dla wzroku. Przyjrzyj się więc dobrze deseniowi pokrycia, które wybierasz – najlepiej na większej powierzchni, i nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą, co wybrać.