O czym należy pamiętać wybierając wannę do łazienki?
8 lipca 2019
Wanna czy prysznic? Ten dylemat towarzyszy wielu osobom, które planują odświeżyć łazienkę. Podpowiadamy: nawet najlepszy prysznic nie zastąpi konstrukcji, która umożliwi odbycie długiej, relaksującej kąpieli. Jeśli więc komfort jest Twoim priorytetem, a nie ogranicza Cię powierzchnia łazienki – postaw właśnie na wannę. Pytanie jednak: jaką wybrać? Oto kilka sugestii, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Wybierając wannę, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów, takich jak:
- rozmiar – to absolutna podstawa, zwłaszcza jeśli Twoja łazienka jest mała i każdy centymetr kwadratowy przestrzeni ma znaczenie,
- kształt – klasyczny, „prostokątny”, a może inny?
- materiał wykonania – to ważne zarówno z uwagi na trwałość konstrukcji, jej cenę, jak i design,
- design – producenci ceramiki sanitarnej oferują dziś zarówno bardzo klasyczne, jak i nietuzinkowe modele.
Przyjrzyjmy się wszystkim tym cechom krok po kroku.
Im większa wanna, tym lepiej? I tak, i nie. Z jednej strony, duża i pojemna konstrukcja zagwarantuje większy komfort podczas kąpieli. Niektóre modele będą wygodne również, gdy zapragną się w nich zanurzyć dwie osoby jednocześnie. Pamiętaj jednak, że w małej łazience wanna o rozmiarach 180 x 100 cm absolutnie się nie sprawdzi – tu trzeba postawić na bardziej kompaktową konstrukcję. Miej również na uwadze, że im większa wanna, tym większa jej pojemność, a co za tym idzie – zużycie wody.
- W małych łazienkach dobrze sprawdzą się wanny narożne – pozwolą zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie zapewnią komfort kąpieli.
- Na duże wanny można sobie pozwolić w przestronnych łazienkach – w nich możesz również rozważyć montaż dwóch instalacji, tj. zarówno wanny, jak i prysznica (np. walk-in).
Coraz modniejsze stają się też wanny wolnostojące. Prezentują się wyjątkowo designersko. Warto jednak pamiętać, że ich montaż może stanowić poważne wyzwanie montażowe – dlatego to opcja, która sprawdzi się wyłącznie we własnym domu.
Zdecydowana większość wanien dostępnych na rynku to dziś konstrukcje akrylowe. Akryl jest materiałem wytrzymałym, a zarazem lekkim i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Wanny akrylowe zapewniają też wysoki komfort akustyczny – nie „odbijają” dźwięku wody ani nie robią hałasu, gdy się do nich wchodzi. Są dostępne w szerokiej gamie kształtów, często wyposażone w dodatkowe funkcje, np. hydromasaż. Jeśli jednak decydujesz się na ten typ wanny, postaw na model z nieco wyższej półki, np. z dodatkową powłoką antybakteryjną, która sprawia, że konstrukcja jest jeszcze mocniejsza i mniej podatna na zarysowania. A co z żeliwnymi i stalowymi wannami? Wbrew pozorom nie odeszły do lamusa historii, a wracają na szczyt popularności – zwłaszcza w łazienkach zaaranżowanych w stylu vintage czy industrialnym. Ich największą zaletą jest niesamowita trwałość – jedną wannę można kupić nawet „na całe życie”. Ponadto lepiej niż aryl utrzymują ciepło. Trzeba się jednak liczyć z ograniczonym wyborem kształtów, dość dużym hałasem, a także bardzo wysoką masą – co oznacza spore wyzwanie transportowe oraz montażowe.
Design: nowocześnie czy klasycznie?
Wanny różnią się między sobą również wzornictwem. Jak wybrać idealny design?
- W łazienkach nowoczesnych ciekawie zaprezentują się wanny o prostym, minimalistycznym designie – gładkie i opływowe. Interesującym rozwiązaniem będzie również wanna „kanciasta”, a więc np. w kształcie prostopadłościanu.
- Łazienki klasyczne i retro dobrze wyglądają, gdy znajduje się w nich bardziej ozdobna wanna o finezyjnym kształcie – na przykład na nóżkach.
- Nietuzinkowym rozwiązaniem jest wybranie wanny w kolorze innym niż biały. Ciekawie prezentują się konstrukcje w odcieniach kamienia naturalnego, jak również czarne.
Szukasz inspiracji do zakupu nowej wanny? Zajrzyj do salonów w naszej galerii wnętrz Home Concept i na żywo obejrzyj modele, które wpisują się w najnowsze trendy. Skorzystaj z podpowiedzi ekspertów i wybierz model idealny pod względem technicznym, funkcjonalnym i estetycznym.
fot. salon Kamen, Home Concept Warszawa