Jak urządzić łazienkę ze skosami?
12 stycznia 2022
Poddasze to znakomita przestrzeń na urządzenie przytulnego wnętrza. Zamiast jednak stawiać na sypialnię lub pokój dla dziecka może warto zaaranżować pod skosami łazienkę? Zadanie to tylko z pozoru wydaje się trudne do wykonania. Wystarczy wiedzieć, jak się za to zabrać!
Klimatyczna łazienka na poddaszu
Urządzanie tak specyficznej przestrzeni to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z poddaszem. Ale efekt może naprawdę zaskoczyć! Skosy nadają pomieszczeniu przytulności. Za sprawą dodatkowych elementów, takich jak belki stropowe, możemy sprawić, że wnętrze zyska też na oryginalności. Tym samym zwykła łazienka w prosty sposób przeobrazi się w ekskluzywne domowe spa.
Jak urządzić łazienkę ze skosami?
Przede wszystkim rzućmy okiem na plan pomieszczenia. Interesować nas będzie nie tylko powierzchnia podłogi, ale także wysokość ścian kolankowych stanowiących oparcie dla dachu. Na uwadze należy mieć również kąt nachylenia dachu, czyli skos. Od tego zależeć będzie, gdzie umieścimy armaturę. Na tym etapie trudno wyobrazić sobie montaż prysznica lub wanny – wbrew pozorom jest to jednak możliwe. Pamiętajmy, że w urządzaniu wnętrza tego typu najważniejsza jest ergonomia.
Wanna czy prysznic?
Najlepszym rozwiązaniem dla łazienki na poddaszu jest wanna wolnostojąca. Dzięki niewielkim wymiarom można ustawić ją w przestrzeni nieużytkowej, a zatem pod skosem (na przykład w pobliżu okna dachowego, lecz nie przy samej ścianie kolankowej). Zyskujemy wówczas swobodę w aranżacji – możemy zdecydować się na dowolną wielkość lub kształt wanny, a przy okazji wykorzystać przestrzeń, którą zwykle pomijamy w urządzaniu poddasza. W przypadku prysznica zadanie jest nieco trudniejsze – kabina nie zmieści się pod skosem, musi więc zostać zamontowana w użytkowej części łazienki, a zatem tej, która jest najwyższa. Dobrze w takim przypadku zdecydować się na model walk-in z odpływem liniowym (bez brodzika). Kabina wykonana ze szkła optycznie powiększy przestrzeń.
Umywalka i WC na poddaszu – funkcjonalność przede wszystkim
Podobnie należy zaplanować ustawienie szafki z umywalką oraz wieszanie lustra. Podczas urządzania warto zastanowić się nad tym, aby było ono jak największe, aby optycznie poszerzało przestrzeń. A co z muszlą WC oraz bidetem? Wszystko zależy od wysokości ściany kolankowej oraz rodzaju armatury. Jeśli ściana ma 130 cm wysokości lub więcej, bez problemu zamontujemy armaturę ze stelażem podtynkowym. Jeśli ściana jest niższa i ma ok. 110 cm, znajdziemy przy niej miejsce na klasyczną muszlę WC.
fot. Pixabay