Jak dobrać grzejnik?
14 kwietnia 2022
Grzejniki zapewniają komfortowe ogrzewanie, utrzymują ciepło we wnętrzach. Jednak dziś oprócz zwracania uwagi na funkcjonalność tych sprzętów, dużo czasu poświęca się na wybór ich koloru, wielkości i funkcji. Wybór jest naprawdę ogromny, więc może pojawić się zamieszanie przy podejmowaniu decyzji. Oto kilka porad i wskazówek, które ułatwią Ci dobranie odpowiedniego grzejnika.
Spis treści
- Czym są grzejniki i jak działają?
- Jak dobrać odpowiednią moc grzejnika?
- Zapotrzebowanie na ciepło a powierzchnia całego domu
- Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?
- Wydajność grzejnika a potrzeby pomieszczenia
- Grzejnik wysoko- czy niskotemperaturowy?
- Na jaką funkcjonalność grzejnika zwrócić uwagę?
- Jak dobrać grzejnik?
- Gdzie kupić dobry grzejnik?
Czym są grzejniki i jak działają?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Tradycyjne grzejniki wodne to elementy emitujące ciepło do otoczenia, w którym są zamontowane. Ich działanie jest proste. Przepływa przez nie woda z generatora (kotła, pompy ciepła itp.) i oddaje ciepło zależne od temperatury wody, powierzchni i konstrukcji emitera. Są sterowane centralnie jako część systemu grzewczego. Popularne są również grzejniki elektryczne, które pracują w poszczególnych pomieszczeniach i wykorzystują prąd sieciowy. Mają wysoką moc grzewczą i są smukłe, więc mogą być dobrym rozwiązaniem dla tymczasowego ogrzewania małej przestrzeni. Co ciekawe, możliwości elektryczne można wykorzystać także w tradycyjnych wersjach grzejników łazienkowych. Wystarczy zainstalować grzałkę elektryczną, która uruchomi źródło ciepła poza sezonem grzewczym. W ten sposób nawet latem w łazience lub pralni bez okna można wysuszyć ręcznik, pranie lub po prostu ogrzać wychłodzone pomieszczenie. Niestety nie zastąpią swą mocą cieplną tradycyjnych grzejników. Zachodzi zatem pytanie, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?
Jak dobrać odpowiednią moc grzejnika?
Wyobraź sobie, że musisz ogrzać swój dom. Możesz pozyskać ciepło, zamieniając energię paliwa bezpośrednio na ciepło, które płynie z grzejnika. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że każde pomieszczenie może mieć inne zapotrzebowanie na energię cieplną. Zależy to przede wszystkim od jego metrażu. Dlatego przy dobieraniu odpowiedniej mocy grzejników i urządzeń grzewczych trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wymiary całego domu lub mieszkania, ale także każdej oddzielnej przestrzeni. Warto pamiętać, że dobrze wykonany projekt ogrzewania wraz z optymalizacją systemów grzewczych pomoże później w zaoszczędzeniu na corocznych kosztach utrzymania ciepła.
Zapotrzebowanie na ciepło a powierzchnia całego domu
W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę charakterystykę cieplną całego domu lub mieszkania. Duże znaczenie mają tu straty ciepła, a w związku z tym stan budownictwa. W przypadku budynków ocieplonych zapotrzebowanie na moc grzewczą będzie znacznie mniejsze niż w domach, które budowano z pominięciem izolacji cieplnej. Dlatego zakłada się, że moc grzewcza wynosi: dla budynków nieocieplonych, wybudowanych przed latami 80. XX wieku: 120–200 W/m2, dla domów i bloków budowanych pod koniec XX w. (lata 1980–2000): 90–120 W/m2, dla ocieplonych budynków w nowoczesnym budownictwie XXI wieku, które wykorzystuje odpowiednią izolację cieplną i szczelne okna: 60–90 W/m2. Jak widać, zapotrzebowanie na ciepło spada wraz z dobrze ocieplonym budynkiem, w którym nie odnotowuje się zbyt dużych strat ciepła.
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?
Po zapoznaniu się z potrzebami całego domu czy mieszkania można skupić się na doborze grzejnika. Warto do tego celu wykorzystać kalkulator i tabelę mocy tego sprzętu, ponieważ w nim najdokładniej wyliczysz zapotrzebowanie cieplne. Musisz wziąć pod uwagę, że znaczenie mają tu:
- lokalizacja budynku,
- przenikalność ciepła przez ściany i okna,
- kondygnacja (np. na którym piętrze znajduje się pomieszczenie),
- ilość ścian wewnętrznych oraz ocieplenie wybranego pokoju,
- rodzaj pomieszczenia (inna temperatura potrzebna jest w łazience, inna w sypialni, a jeszcze inna w kuchni lub garażu),
- miejsce zainstalowania grzejnika.
Po uwzględnieniu tych parametrów można obliczyć jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło, które wyraża się w watach na metr kwadratowy [W/m2]. A więc wiesz już, jak dobrać grzejniki do pomieszczenia. W przypadku starego budownictwa przyjmuje się, że jest to wartość 150 W/m2 dla pomieszczeń standardowej wysokości 270 cm. W nowych dobrze ocieplonych budynkach dla wysokości 280 cm od podłogi do sufitu jest to 84 W/m2.
Wydajność grzejnika a potrzeby pomieszczenia
Warto mieć na uwadze fakt, że każdy grzejnik posiada określoną wydajność cieplną. Wyrażona jest w watach [W] i zależy od:
- powierzchni oddawania ciepła,
- przenikalności cieplnej surowca, z którego został wykonany grzejnik,
- budowy grzejnika,
- temperatury czynnika grzewczego, czyli w tradycyjnych przypadkach wody.
Ten ostatni parametr sprawia, że grzejnik może mieć różną wydajność cieplną przy różnych metodach zasilania. Najnowsze technologie pozwalają jednak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i wykorzystują do kaloryferów coraz to chłodniejszą wodę. Duże znaczenie ma tu uwzględnienie pozostałych czynników wydajności grzejnika. Jeśli będą na wysokim poziomie, pozwolą zagwarantować odpowiedni komfort cieplny przy niewygórowanych wydatkach. Parametry mocy grzejnika można odczytać z tzw. tabeli mocy. Najczęściej montowane instalacje energooszczędne uwzględniają współczynniki 75/65/20, gdzie:
- 75 oznacza temperaturę wejścia wody do grzejnika,
- 65 wskazuje na temperaturę wyjścia wody z grzejnika po oddaniu ciepła,
- 20 określa temperaturę pomieszczenia.
Grzejnik z takimi parametrami oddaje do wnętrza 1540 W, czyli z powodzeniem ogrzejesz nim pomieszczenie powierzchni 15-16 m2.
Grzejnik wysoko- czy niskotemperaturowy?
Konwencjonalne instalacje grzejnikowe pracują z cyrkulacją wody o wysokiej temperaturze (powyżej 50°C, ale nie większej niż 70°C) z jednego lub więcej urządzeń wytwarzających ciepło, takich jak kotły gazowe i olejowe. Są używane w instalacjach zmonopolizowanych i indywidualnych głównie w starym budownictwie lub budynkach, w których pomimo termomodernizacji nadal jest zimno. Biorąc pod uwagę potrzebę oszczędzania energii i przestrzegania przepisów dotyczących efektywności energetycznej, rozpowszechniła się sprzedaż i instalacja systemów, które uzyskują maksymalną wydajność przy niskich temperaturach wody. Mowa tu o kotłach kondensacyjnych i geotermalnych, które współdziałają z grzejnikami niskotemperaturowymi. Pracują z niższą różnicą temperatur (30°C) oraz z temperaturą zasilania poniżej 55°C i powrotu 45°C. Wydajność tych systemów wzrasta w stosunku do konwencjonalnego kotła i grzejników. Mogą pracować przy niskich temperaturach wody, emitując moc cieplną, na jaką zostały zaprojektowane, zgodnie z wewnętrznymi parametrami. Dzięki temu zaoszczędzasz paliwo w kotle i płacisz mniej za ogrzewanie. Obecnie są to najwydajniejsze grzejniki na rynku i chociaż ich cena jest wyższa niż w przypadku kaloryferów konwencjonalnych, to i tak szybko się zwraca.
Na jaką funkcjonalność grzejnika zwrócić uwagę?
Kupując grzejnik, zwróć uwagę nie tylko na jego moc grzewczą, ale także kilka innych funkcjonalnych elementów. Po pierwsze pamiętaj, że istnieją różne sposoby zasilania kaloryferów:
- dolne: doprowadzenie i odprowadzenie ciepłej wody jest na dole grzejnika,
- boczne: wlot i wylot wody następuje z boku,
- skośne: woda wlatuje górą, a odprowadzana jest przeciwległym dołem.
Decyzja o tym, które zasilanie wybrać, jest zazwyczaj podyktowana możliwościami funkcjonalnymi i efektem wizualnym danego pomieszczenia. Bardzo często w nowoczesnej aranżacji wnętrz stawia się na zamaskowane systemy podłączeń, aby tworzyły estetyczne wykończenie i były łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jedną z rzeczy, którą często pomija się podczas zakupu grzejników, są zawory. To duży błąd, ponieważ służą one do kontrolowania ciepła kaloryfera. Są bardzo funkcjonalne, zapewniają użytkownikowi dużą elastyczność w zakresie kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. Dzięki nim można ustawić wyższą w łazience, a niższą w sypialni. Przy tym wszystkim wspierają również utrzymanie oszczędności w kosztach ogrzewania. Podobnie jak w przypadku grzejników, zawory są teraz dostępne w wielu stylach: od subtelnych do odważnych, które zaspokoją większość gustów.
Jak dobrać grzejnik?
Wybór odpowiedniego grzejnika powinien uwzględniać również jego lokalizację. Ogólnie rzecz biorąc, jego umieszczenie w pokoju jest elastyczne. Jednak w starszych domach, w których nie ma okien dwu lub trzyszybowych, powszechne jest umieszczanie grzejnika właśnie pod oknami, ponieważ jest to zazwyczaj najzimniejsza część pomieszczenia. Kwestia rozmieszczenia kaloryferów może zależeć także od rodzaju ścian, które masz w domu. Jeśli są murowane z cegieł lub betonowych bloczków, masz o wiele większą elastyczność, ponieważ te materiały są dość wytrzymałe. Problemy pojawiają się, gdy próbujesz zawiesić grzejnik na ścianie działowej z płyty gipsowo-kartonowej, ponieważ jest to słabszy materiał, więc należy wziąć pod uwagę rozmiar i wagę grzejnika. Nowe modele grzejników są projektowane z myślą o konkretnym celu i są przeznaczone do określonych pomieszczeń w domu. Te bardziej dekoracyjne mogą stanowić dodatkową ozdobę pomieszczenia. Możesz zdecydować się na przykład na model, który ma lustro lub półkę, awangardowe rozwiązania pokryte kamieniem lub postawić na minimalistyczną prostotę. Szczególny rodzaj to grzejniki „drabinkowe”, które pełnią również funkcję wieszaka na ręczniki. Mają za zadanie zapewnić ciepło w łazience i są w stanie samodzielnie ogrzać małe pomieszczenia. Te grzejniki łazienkowe są zazwyczaj projektowane tak, aby zajmowały minimalną ilość miejsca na ścianie i mogą być dostępne w wielu kolorach. Inne rodzaje grzejników to grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki konwencjonalne, które są dodatkowo wyposażone w grzałkę elektryczną.
Gdzie kupić dobry grzejnik?
Pamiętaj, że grzejnik to inwestycja na lata. Dlatego nie warto oszczędzać na jakości jego materiałów, ani na wizualnych aspektach. Wybieraj produkty renomowanych producentów takich jak Kalmar, którzy stosują zaawansowane, najnowsze technologie i oferują szeroki wybór wyposażenia systemów grzewczych. Przed zakupem sprawdź, czy wybrany model cieszy się uznaniem klientów. Zwróć również uwagę na to, jak długo firma działa na rynku i czy oferuje gwarancję swoich produktów. Jeśli masz wątpliwości przy wyborze grzejników, skorzystaj z pomocy specjalistów. Nie wiesz, jak dobrać grzejnik? Przedstawiciele firmy Kalmar pomogą Ci nie tylko dokonać najkorzystniejszego doboru, ale także zaprojektują najlepsze do Twoich potrzeb systemy ogrzewania. Zapoznaj się również ze wpisem o tym, jak urządzić wnętrze w stylu Boho.