Grzejnik na miarę!
18 lipca 2019
Spis treści
- Jakiej mocy wybrać grzejnik?
- Radiacja czy konwekcja?
- Jaki powinien być sposób zasilania grzejnika?
- Gdzie zamontować grzejnik?
- Jaki zawór wybrać?
- Jak zapewnić sobie suchy ręcznik po sezonie grzewczym?
- Czy grzejnik może pomóc w organizowaniu przestrzeni?
- Jakiej marki produkt wybrać?
- Jaki model wybrać?
- Czy grzejnik może być dosłownie na miarę?
Lubimy dobre wnętrza – przyjazne, niebanalne, ładnie skomponowane. Szukamy ciekawych projektów, dobrych jakościowo materiałów, rzeczy praktycznych. Zwracamy uwagę na funkcjonalność, jakość i wzornictwo. Tak samo dobieramy grzejniki. Sprawdźcie porady ekspertów Kalmar Warszawa!
Jakiej mocy wybrać grzejnik?
Zastanawiając się jaki grzejnik elektryczny wybrać, najpierw musimy ustalić zapotrzebowanie na energię cieplną w danym pomieszczeniu. Oczywiście profesjonalne podejście wymaga wykonania projektu grzewczego. W praktyce wydatki poniesione na wykonanie projektu zwracają się, dzięki optymalizacji wielkości grzejników i dobranych urządzeń grzewczych. W większości wypadków to jednak sprzedawca wylicza przybliżone moce grzewcze dla poszczególnych pomieszczeń. W nowych, dobrze ocieplonych domach przyjmuje się 30 W na m3 pomieszczenia, co przy standardowej wysokości 2,8 m daje 84 W na m2. Oczywiście innej temperatury pomieszczenia będziemy potrzebowali w garażu, innej w łazience, a innej w kuchni. Należy zrobić też poprawkę na przenikalność ciepła przez ściany i okna, miejsce zainstalowania grzejnika. W ten sposób wyliczymy w Watach przybliżone zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia. Do wyboru odpowiednich grzejników musimy ustalić jeszcze parametry zasilania instalacji. Każdy grzejnik ma określoną wydajność cieplną. Jest ona zależna od wielu czynników: powierzchni oddawania ciepła, przenikalności cieplnej materiału, z którego grzejnik wykonano, konstrukcji grzejnika oraz temperatury czynnika grzewczego czyli na ogół wody. Wydajność cieplną grzejników określa się w Watach [W]. Ten sam grzejnik ma różną wydajność cieplną przy różnych parametrach zasilania. Jeśli wyobrazimy sobie stalową puszkę do której wlewamy ciepłą wodę, to im cieplejszą wodę wlejemy tym więcej ciepła poczujemy wokół puszki. Tak samo jest w grzejnikach. Im gorętszą wodę wlejemy, tym grzejnik odda więcej ciepła. Ale podgrzewanie wody kosztuje. Postęp w dziedzinie ogrzewania idzie w kierunku ciągłego zmniejszania kosztów wytworzenia ciepła. Stąd do instalacji na przestrzeni lat wlewa się coraz chłodniejszą wodę. W ten sposób maleją koszty ogrzewania. W zapisie parametrów 75/65/20 – 75 oznacza temperaturę wejścia wody do grzejnika, 65 – temperaturę wyjścia wody z grzejnika po oddaniu ciepła a 20 – temperaturę pomieszczenia. Przykładowo grzejnik który przy parametrach 90/70/20 ma wydajność cieplną 1950 [W], przy energooszczędnych parametrach 75/65/20 oddaje 1540 [W]. Tak więc w pierwszym przypadku ogrzejemy nim przykładowo ok. 18 – 20 m2 a w drugim tym samym grzejnikiem ogrzejemy 15 – 16 m2. Wraz obniżaniem temperatury zasilania wyraźnie spada wydajność grzejników. Budując więc energooszczędny system w domu jednorodzinnym, wybieramy instalacje niskotemperaturowe (woda podgrzewana do maksymalnie 75 stopni) wymagające większych grzejników. Należy o tym pamiętać szczególnie przy stosowaniu kotłów kondensacyjnych, które dłużej kondensują przy niższej temperaturze wody. Mając zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia i określone parametry grzewcze instalacji możemy przystąpić do wyboru grzejnika.
Radiacja czy konwekcja?
Są dwa typy oddawania ciepła. Radiacja, czyli promieniowanie to bardzo zdrowy sposób ogrzewania. Osoby znajdujące się w zasięgu grzejnika odbierają promieniujące z niego ciepło. Drugi system to konwekcja, czyli ogrzewanie zimnego powietrza wpadającego w kanały grzewcze grzejnika. Powietrze zimne ogrzewając się od ścianek grzejnika unosi się do góry i cyrkuluje w całym pomieszczeniu. Ciepłe powietrze przesuwa się górą, stopniowo ochładza się i już zimne wraca dołem. I tak w kółko. Dlatego też grzejniki konwekcyjne, czyli konwektory muszą mieć zapewnioną możliwość zasysania zimnego powietrza i wyrzucania ciepłego. Nie wolno ich przykrywać parapetami, obudowami czy choćby ręcznikami. Występująca czasem szara smuga nad grzejnikami powstaje w wyniku transportowania wraz z powietrzem zasysanym drobinek kurzu z podłogi. Konwektory wprawdzie dają więcej ciepła przy standardowych parametrach grzewczych, ale zarazem są niekorzystne szczególnie dla alergików. Duża część grzejników oddaje ciepło zarówno przez radiację jak i konwekcję. Typowym tego przykładem są popularne grzejniki płytowe, które promieniują ciepłem oddawanym z przedniej płyty, a jednocześnie wyposażone w konwektory (wyprofilowane blaszki w środku grzejnika, które ogrzewają się od płyty) ogrzewają zimne powietrze wpadające do ich wnętrza. Aby zapewnić prawidłową radiację grzejnika nie powinno się go obudowywać dekoracyjnymi osłonami. Lepiej jest wybrać grzejnik dekoracyjny, który będzie jednocześnie dobrze wykorzystywał ciepło wody do niego wpływającej i pasował do wnętrza. Typowym stu procentowym konwektorem są grzejniki kanałowe, które falę ciepłego powietrza wyrzucają do góry na okno i pomieszczenie. Działanie grzejnika kanałowego sprawia, że dzięki niemu nie szronią się zimą szyby i powstaje cieplna kurtyna powietrzna przed dużą płaszczyzną okna. Grzejniki wyłącznie radiacyjne, które nie tworzą wymuszonego obiegu powietrza i są łatwe czyszczeniu, otrzymują atesty higieniczne. Dzięki nim są montowane np. w szpitalach. Typowym grzejnikiem radiacyjnym w domu jest rurkowy grzejnik do łazienki. Taki grzejnik w przeciwieństwie to grzejników konwektorowych idealnie nadaje się do suszenia.
Jaki powinien być sposób zasilania grzejnika?
Występuje kilka sposobów zasilania. Może być to zasilanie dolne – gdzie wlot i wylot ciepłej wody jest na dole grzejnika, boczne czyli takie w którym doprowadzenie i odprowadzenie wody następuje z boku, lub na skos – czyli takie w którym woda wchodzi górą a ychodzi przeciwległym dołem. W większości wypadków rodzaj zasilania możemy dobrać do naszych potrzeb funkcjonalnych lub dostosować do lepszego efektu wizualnego. Możemy wybrać też grzejniki z zamaskowanym systemem podłączeń. Rozstawy przyłączy są różne dla różnych modeli. Dlatego też grzejnik powinniśmy dobrać przed wykonaniem instalacji. Popularne grzejniki płytowe z dolnym zasilaniem mają rozstaw przyłączy 50 mm standartowo usytuowany po prawej lub lewej stronie grzejnika, od dołu. Podczas wykonywania instalacji warto zwrócić uwagę aby przyłącze do grzejnika wychodziło ze ściany pod grzejnikiem a nie bezpośrednio z podłogi. Ten rodzaj zasilania jest nie tylko estetyczniejszy ale również pozwala na utrzymanie czystości wokół grzejników.
Gdzie zamontować grzejnik?
Gdy to możliwe montujemy grzejnik pod oknem wykorzystując zjawisko konwekcji powietrza i zapewniając w ten sposób dobry rozkład temperatur w pomieszczeniu. Ponieważ ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, grzejników nie wieszamy zbyt wysoko. Warto też zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie grzejników w pomieszczeniu. W dużych pomieszczeniach lepiej zastosować kilka grzejników o mniejszej wydajności, niż jeden duży.
Jaki zawór wybrać?
Zawory umożliwiają komfortową, bezpieczną i energooszczędną pracę grzejnika. Dzięki nim możemy regulować temperaturę każdego pomieszczenia osobno. W łazience może być cieplej a w gabinecie chłodniej. To gwarantuje lepszy komfort i wyczuwalne oszczędności energii. Zawór termostatyczny zamontowany na wejściu wody do grzejnika umożliwi utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Temperaturę określamy jednorazowo, a zawór sam w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu (np. jest zimniej ze względu na otwarte okno) i temperatury zadanej, zwiększa lub zmniejsza przepływ wody przez grzejnik. Im większa średnica dopływu wody, tym większe tempo jej przepływu i większa temperatura grzejnika. Zawory regulacyjne nie posiadają głowicy termostatycznej. To użytkownik pomieszczenia każdorazowo manualnie zwiększa lub zmniejsza przepływ wody przez grzejnik wpływając tym samym na jego temperaturę. Dla bezpieczeństwa i wygody warto też zamontować zawór odcinający na wyjściu wody z grzejnika. Taki zawór, w połączeniu z zaworem zainstalowanym na wejściu wody do grzejnika, pozwoli w razie potrzeby na odłączenie grzejnika bez spuszczania wody z całej instalacji c.o. W domach jednorodzinnych zawór odcinający może być zamontowany również na rozdzielaczu. Zawory dopasowujemy wyglądem do grzejnika, tak by razem z nim tworzyły estetyczną całość. Szkoda by wygląd dekoracyjnego grzejnika był zepsuty nieestetycznym przyłączem. Całość tworzy efekt. W ofercie firmy Kalmar dostępne jest kilkanaście rodzajów zaworów o różnych kształtach i kolorach.
Jak zapewnić sobie suchy ręcznik po sezonie grzewczym?
Do większości grzejników łazienkowych możemy zainstalować dodatkową grzałkę elektryczną, która zabezpieczy nas przed wilgocią w łazience poza sezonem grzewczym, pozwoli szybko wysuszyć ręcznik czy pranie. Rozwiązanie bardzo praktyczne również w pralni. Taką grzałkę podłączamy do prądu tylko wówczas gdy centralne ogrzewanie nie działa. Część grzałek posiada wbudowany energooszczędny termoregulator. Dodatkowo możemy dodać do nich specjalny programator. Warto podkreślić, że podczas pracy grzałki elektrycznej w grzejniku podłączonym do centralnego ogrzewania, trzeba zamknąć zawór termostatyczny na wejściu wody do grzejnika. Wówczas ogrzana woda nie ucieknie do instalacji. Nigdy nie wolno zakręcić zaworu odcinającego znajdującego się na wyjściu wody z grzejnika (wzrost ciśnienia w grzejniku). W jednym z naszych artykułów pisaliśmy takżeo tym, czy można suszyć pranie na grzejniku.
Czy grzejnik może pomóc w organizowaniu przestrzeni?
Grzejniki w formie ścianek działowych mogą być doskonałą formą przepierzenia, ddzieleniem różnych stref w pomieszczeniu. Dodatkowo do grzejników możemy dobrać całą gamę akcesoriów, które zapewnią nam wygodę a co dzień i ułatwią utrzymanie porządku. Do wyboru są rozmaite poręcze, wieszaki i półki. Można przystosować grzejnik do łazienki, przedpokoju czy kuchni. Są modele wyposażone opcjonalnie w lustro, koszyk na parasole, elementy oświetlenia czy półkę pod telefon. JAKOŚĆ
Jakiej marki produkt wybrać?
Grzejniki kupujemy na wiele lat. Warto więc wybrać produkty markowe, znanych producentów. Wysoko zaawansowane technologie stosowane przez najlepszych na tym rynku zapewniają długotrwałość produktów, wysoką antykorozyjność, trwałość połączeń poszczególnych elementów grzejnika a więc bezpieczeństwo naszego domu. Przed zakupem warto sprawdzić czy wybrany model grzejnika pochodzi z dużej sprawdzonej fabryki cieszącej się uznaniem klientów od lat. O solidności świadczy nie tylko gwarancja, ale również czas jaki firma działa na rynku. Tylko wówczas możemy być pewni, co do solidności poręczeń jakości. Wybór marki wymaga wiedzy o rynku i doświadczenia w dostrzeganiu różnic między poszczególnymi produktami. Firma Kalmar jest najlepiej wyspecjalizowaną firmą w Polsce z ogromnym doświadczeniem w tym zakresie.
Jaki model wybrać?
Jaki grzejnik wybrać pod kątem modelu? Na pewno pasujący do wnętrza i podkreślający jego specyfikę. Najlepiej podjąć tą decyzję wspólnie z projektantem wnętrz. Dziś wzory grzejników powstają w pracowniach znanych projektantów. Możemy znaleźć minimalistyczne, proste formy i grzejniki rzeźby, przyciągające uwagę każdego. Grzejnik trzeba wkomponować w projekt wnętrza, dopasować do estetycznych upodobań domowników. Coraz częściej do łazienek trafiają wysokie grzejniki dekoracyjne, które wyposażone w akcesoria zyskują pełną funkcjonalność grzejników drabinkowych. Takie grzejniki dają możliwość tworzenia ciekawych aranżacji, tworząc przy tym wrażenie rozmachu i dużej przestrzeni. Do nowoczesnych wnętrz często wybierane są surowe i proste grzejniki ze stali polerowanej, satynowane, w kolorze technoline lub pokryte farbą strukturalną. Awangardą są grzejniki pokryte kamieniem, szklane grzejniki elektryczne, grzejniki oplatające kolumny, w formie prostej wzorniczo półki lub przypominające bardziej nowoczesną rzeźbę niż grzejnik. We wnętrzach stylizowanych lub pełnych antyków doskonale sprawdzają się nowoczesne grzejniki formą przypominające stare grzejniki żeliwne.
Czy grzejnik może być dosłownie na miarę?
Oczywiście. Jeżeli nie wiedzą Państwo jaki grzejnik wybrać to możemy stworzyć grzejniki gięte po łuku bądź załamane pod różnymi kątami, dopasowane do istniejących w domu wykuszy czy skosów w dachu. Gdy nie ma miejsca na zamontowanie grzejnika możemy go „ukryć” w formie barierki montowanej przy schodach lub schować w podłogę. Jeśli istnieje taka potrzeba można wyprodukować grzejnik nietypowy, nie występujący w katalogu.