Grzejnik łazienkowy – jak połączyć funkcjonalność z aranżacją łazienki
18 listopada 2021
W łazience powinno być dosyć ciepło – przyjmuje się, że temperatura w tym pomieszczeniu nie może być niższa niż 24 °C. Dlatego aranżując jej wnętrze, postaraj się wybrać kaloryfer, który będzie tak samo funkcjonalny i wydajny jak stylowy. Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby w łazience było ciepło i by zamontowane urządzenie grzewcze jednocześnie podkręciło jej wystrój!
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru grzejnika do łazienki?
Wybór grzejników jest ogromny – można wybierać wśród urządzeń nie tylko o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Okazuje się, że warto zwrócić także uwagę na to, z czego są one wykonane oraz co jest ich źródłem zasilania. Natomiast najważniejszym parametrem każdego kaloryfera jest jego moc – to ona przede wszystkim decyduje, czy grzejnik może zostać zamontowany w danym pomieszczeniu.
Jeśli właśnie urządzasz łazienkę, zastanów się również, jakie urządzenie grzewcze będzie pasowało do jej charakteru. Przeanalizuj też, gdzie będzie się ono znajdowało – niekiedy miejsce jego montażu jest zdeterminowane przez instalację c.o.
Postaraj się też wybrać model, który będzie kompromisem między funkcjonalnością, modnym designem, a dostępnym budżetem. Najprostsze grzejniki to wydatek kilkuset złotych, jednak te o dekoracyjnym wykończeniu i nowoczesnej formie mogą kosztować nawet kilka razy więcej.
Ilu domowników będzie „korzystać” z grzejnika?
Podstawową funkcją grzejnika łazienkowego jest emitowanie ciepła i zapewnianie komfortowych warunków termicznych w pomieszczeniu. Jednak bardzo często wykorzystuje się go także jako miejsce do suszenia ręczników. Dlatego to, ile osób korzysta z samej łazienki, powinno mieć wpływ na dobór odpowiedniego modelu.
Single i pary mogą zdecydować się na montaż praktycznie dowolnego urządzenia grzewczego. Sytuacja jednak komplikuje się, jeżeli domownicy to większa grupa osób. W tym przypadku warto wygospodarować miejsce na wysoki grzejnik typu drabinka – można znaleźć modele o długości nawet 150 cm. Aby zwiększyć jego funkcjonalność i dopasować go do potrzeb np. dużej rodziny, można dobrać do niego praktyczne akcesoria. Szczególnie przydatne mogą okazać się wieszaki na ręczniki, a nawet półki stanowiące dodatkowe miejsce do przechowywania.
Grzejniki z jakiego materiału najlepiej sprawdzą się w łazience?
Wybierając urządzenie grzewcze, można postawić na:
- grzejniki stalowe – to najbardziej popularne rozwiązanie. Wyróżniają je dobre parametry dotyczące wymiany ciepła. Ze stali powstają zwłaszcza płytowe urządzenia grzewcze
- grzejniki aluminiowe – aluminium to metal o wyśrubowanych parametrach, jeżeli chodzi o przewodzenie ciepła oraz odporność na korozję. Ponadto jest lekki, dlatego wykonane z niego grzejniki nie obciążają konstrukcji ściany. Ich wadą jest jednak ograniczona wytrzymałość mechaniczna
- grzejniki żeliwne – te urządzenie grzewcze to pozostałość epoki PRL-u. Długo się nagrzewają, ale wolno oddają ciepło. Mogą być pomysłem na dopełnienie aranżacji wnętrza w stylu retro
- grzejniki miedziane – wykonane z tego metalu modele są wrażliwe na zmiany temperatury w otoczeniu i niepodatne na korozję, dlatego można je montować także w zawilgoconych pomieszczeniach.
Projektanci grzejników do łazienek idą z duchem czasu. Dlatego oprócz urządzeń grzewczych wykonanych z tradycyjnych materiałów, powstają również modele ze specjalnych rodzajów betonu – mają one często finezyjną formę i nietuzinkowe walory estetyczne. Ciekawą nowinką są grzejniki drewniane wykończone warstwą poliuretanu.
Moc grzejnika
W łazience powinno być nieco cieplej niż w pozostałych częściach budynku. Ponadto pomieszczenie to jest bardziej zawilgocone, a same grzejniki często służą również do suszenia mokrych ręczników. Oprócz tego w niektórych wnętrzach znajdują okna. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że w budynkach wykonuje się różne rodzaje izolacji cieplnej. Właśnie dlatego wybranie grzejnika o odpowiedniej mocy to niekiedy spore wyzwanie. Co warto zrobić, aby zamontować właściwe dla danego pomieszczenia urządzenie grzewcze?
- w pierwszej kolejności należy poznać kubaturę łazienki. W tym celu trzeba zmierzyć jej wysokość, szerokość i długość, a następnie pomnożyć wyniki pomiarów. Przyjmuje się, że na każdy m3 pomieszczenia powinno przypadać 93 W mocy grzejnika. Jeśli łazienka ma kubaturę wynoszącą np. 30 m3, to należy zamontować w niej grzejnik o mocy minimum 2 790 W (jest to wynik działania 30 m3 x 93 W)
- jeśli jesteś właścicielem narożnej łazienki (czyli nieosłoniętej z dwóch stron przez inne pomieszczenia), końcowy wynik powiększ o 10%. Natomiast jeśli sam budynek ma słabą izolację cieplną, wybierz grzejnik o mocy większej dodatkowe 15%. Ci, którzy urządzają łazienkę w nowym budownictwie i w budynku, w którym zastosowano dobre materiały do stworzenia izolacji cieplnej, mogą od pierwszego wyniku odjąć 15%.
Rodzaj grzejnika
Funkcjonalność i parametry urządzenia grzewczego to nie wszystko. Musi być ono także dopasowane do specyfiki architektonicznej łazienki. Zanim wybierzesz grzejnik, zwróć uwagę, czy nie zajmie on zbyt wiele miejsca i czy nie przytłoczy wnętrza. Do wyboru masz między innymi modele:
- drabinkowe
- panelowe
- rurowe
- poziome i pionowe
- dekoracyjne.
Oprócz tego musisz wybrać, jaki czynniki będzie ogrzewał zamontowany kaloryfer. Możesz postawić na grzejnik:
- wodny – to najpopularniejsze urządzenia grzewcze do łazienek. Podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania
- wodno-elektryczny – współpracują one zarówno z instalacją wodną, jak i elektryczną. Po włączeniu grzałki można na nich suszyć ręczniki przez cały rok
- elektryczny – zasilany wyłącznie prądem. Sprawdza się zwłaszcza jako dodatkowe urządzenie grzewcze. Może to być model olejowy, który nieco dłużej się nagrzewa, ale wolniej oddaje ciepło lub konwertorowy – błyskawicznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu, ale jego eksploatacja jest dosyć kosztowna.
Grzejnik – ważny element aranżacji łazienki
Tym, co determinuje wybór właściwego urządzenia grzewczego, są jego parametry techniczne (moc, materiał wykonania, a także sposób zasilania i pasujący do metrażu rozmiar). Jednak ze względu na to, że wybór grzejników jest tak szeroki, można zdecydować się na model, który idealnie podkreśli charakter wnętrza, a nawet będzie jego ozdobą. Design kaloryferów nie jest dziś traktowany po macoszemu – przykłada się do niego taką samą wagę, jak do projektowania armatury, wanien czy kabin prysznicowych.
Grzejniki retro
Takie kaloryfery równie dobrze sprawdzają się jako źródło ciepła, jak i jako suszarki na ręczniki. Mogą to być grzejniki-drabinki lub modele z żeberkami charakterystycznymi dla pomieszczeń z epoki PRL-u. Te pierwsze mają zwykle powłokę e kolorze, która wizualnie dodaje im lat – jest to przybrudzony mosiądz, chrom lub nikiel. Komponują się one z łazienkami urządzonymi w stylu vintage, angielskim czy wiktoriańskim.
Zarówno modele żeberkowe, jak i drabinkowe są dostępne w różnych wariantach. Relikty PRL-u mogą być także urządzeniami elektrycznymi, olejowymi i mieć oryginalną kolorystykę – są dostępne w jaskrawych i pastelowych odcieniach.
Grzejniki szklane
Takie grzejniki to świetny wybór do łazienek urządzonych w nowoczesnym stylu. Wyróżnia je minimalistyczny design i prosta forma. Mają zwykle błyszczącą i gładką powierzchnię, co ułatwia ich utrzymanie w czystości.
Oprócz tego te nowoczesne kaloryfery mają wiele zalet, jeśli chodzi o eksploatację. Grzejnik ze szkła to subtelna dekoracja wnętrza, a zarazem energooszczędne źródło ciepła. Dzieje się tak, gdyż surowiec, z jakiego powstaje, szybko akumuluje, a następnie oddaje ciepło. Ponadto taka płyta nagrzewa się równomiernie, dlatego zapewnia przyjemną temperaturę w całym pomieszczeniu. Szklane kaloryfery to również rozwiązanie dla alergików. Ich powierzchnia ma właściwości antystatyczne i nie przyciąga kurzu.
Grzejniki ażurowe do łazienki
Takie kaloryfery mogą łatwo wprowadzić w błąd – zdecydowanie bardziej przypominają efektowne ozdoby niż urządzenia grzewcze. Wynika to z ich nietuzinkowej konstrukcji. Składają się na nią często finezyjnie połączone ze sobą rurki – wygięte, zaokrąglane, przecinające się ze sobą w kilku punktach. Cechą wspólna tych kaloryferów jest to, że nie stanowią jednolitej płyty – między rurami prześwituje pusta przestrzeń.
Grzejniki ażurowe są przeznaczone do tego, aby zawisnąć na ścianie, ale mogą także być pomysłem na nietypową ściankę działową. Tym samym można je wykorzystać do wydzielenia stref w łazience.
Grzejniki-lustra i tablice ścieralne
Grzejnik o lustrzanej powierzchni to element łazienkowego wyposażenia typu 2w1 – zastępuje ono duże zwierciadło, a ponadto stanowi wydajne źródło ciepła. Ze względu na to, że przylega do ściany i zajmuje niewiele miejsca oraz że odbija światło, jest dobrym wyborem także w przypadku małych łazienek.
Chcąc wybrać jeszcze bardziej oryginalny kaloryfer, warto zastanowić się nad montażem grzejnika, po którym będzie można rysować – służy do tego specjalny, zmazywalny mazak. Taki grzejnik to zarówno ozdoba, domowy komunikator, jak i niebanalna nowinka wnętrzarska.
Grzejniki o nowoczesnym designie
W łazienkach, których wizytówką ma być nowoczesny design, sprawdzą się nietypowe grzejniki o zaskakującej formie. Mogą to być np. kaloryfery do złudzenia przypominające plaster miodu. Powstają one z rurek ułożonych w sześciokąty lub z odpowiednio dociętych płytek ze stali konstrukcyjnej. Natomiast ci, którzy preferują minimalizm, mogą wybrać grzejnik z betonową powłoką – jest to duża, wysoka płyta przeznaczona do montażu na ścianie, która podkreśli surowy wygląd łazienki. To samo dotyczy kaloryferów skonstruowanych ze smukłych, długich, błyszczących rurek – mają one prosty, ale bardzo elegancki design.
Jeśli chcesz znaleźć idealny grzejnik do łazienki, najpierw przyjrzyj się pomieszczeniu i określ, jakie są twoje wymagania co do wydajności urządzenia grzewczego. Nie zapomnij też, że kaloryfer musi pasować do koncepcji wystroju wnętrza. Dlatego postaraj się wybrać model, który zapewni komfortowe warunki termiczne w pomieszczeniu, podkreśli jego urok lub będzie stanowił przykuwający wzrok element dekoracyjny
.
fot. Grzejniki Kalmar, Home Concept Warszawa, Home Concept Katowice