Grzejnik kanałowy bez tajemnic
14 kwietnia 2022
Nowoczesne projekty architektoniczne domów, bloków i innych budynków o otwartej przestrzeni uwzględniają modne, przeszklone fasady. W związku z tym jest w nich mało miejsca na ścianach do montażu grzejników. Zwykle problemy pojawiają się, gdy duże okna znajdują się na całej ścianie lub zamontowane są przesuwne drzwi tarasowe. Tymczasem piękne wnętrze powinno mieć designerski system ogrzewania, który jest skuteczny i dyskretny. Dlatego idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest grzejnik kanałowy. Zobacz, co musisz o nim wiedzieć.
Jak działa ogrzewanie kanałowe?
Ogrzewanie kanałowe to kompleksowe rozwiązanie grzewcze, które jest instalowane w kanałach pod podłogą, gdzie dyskretnie ukryty jest grzejnik. Ogólnie ten system grzewczy jest instalowany na całym obwodzie pomieszczenia. Jest jednak wysoce elastyczny, więc w zależności od Twoich potrzeb i przestrzeni możesz go zainstalować wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Najczęściej grzejniki kanałowe umieszcza się przy drzwiach balkonowych i tarasowych oraz oknach od podłogi do sufitu. Po zainstalowaniu systemu kanały zrównują się z podłogą, a przykrywa je tylko dyskretna kratka. Zamontowanie takiego rozwiązania w pobliżu dużego przeszklenia, tworzy barierę i nie pozwala chłodnemu powietrzu przeniknąć od szyby w głąb pomieszczenia. Ogrzewanie kanałowe działa na zasadzie konwekcji. Polega na wciąganiu zimnego powietrza przez kratki do kanałów. Następnie jest ono ogrzewane przez miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła i unosi się, aby ocieplać przestrzeń. Dzięki temu całe pomieszczenie od podłogi do sufitu jest równomiernie ogrzane. Wielkość kanału, a wraz z nią szerokość i głębokość zainstalowanego urządzenia, określa ilość ciepła wytwarzanego przez system grzewczy.
Wymiennik – serce grzejnika kanałowego
Najważniejszym elementem w grzejnikach kanałowych jest oczywiście część odpowiedzialna za grzanie. Najczęściej jest konwektorowy wymiennik ciepła zrobiony z miedzianych rurek, na których mocno zamocowane są aluminiowe lamele. Taka konstrukcja pozwala uniknąć hałasów, które mogłoby wywołać „obijanie się” poszczególnych części podczas rozgrzewania grzejnika. W konstrukcji wymiennika warto zwrócić również uwagę na elementy, które wpływają na wydajność grzewczą. Chodzi m.in. o:
- wielkość odstępów między rurkami a lamelami,
- budowę lameli,
- łatwe odpowietrzanie,
- pomalowanie odpowiednim lakierem, który nie będzie przyciągał kurzu, a samo czyszczenie grzejnika będzie o wiele łatwiejsze i rzadziej konieczne.
Kanał – miejsce umieszczenia wymiennika
Grzejniki kanałowe można montować w miejscach wybranych przez klienta, również na piętrze. Cały projekt systemu można dostosować do preferencji mieszkańców i cech danego pomieszczenia. Potrzebne jest tylko przygotowanie specjalnego kanału zwanego wanną lub korytem, w którym zostanie zamontowany wymiennik. Miejsce, w którym będzie umieszczony element grzewczy, może zostać wykonane ze stali ocynkowanej lub poliestru. Wszystko zależy od modelu grzejnika, jego wielkości i ciężaru, ponieważ liczy się solidna konstrukcja, która ułatwi stabilny montaż. Koryto, w którym znajdzie się wymiennik, musi wyglądać estetycznie. Nie może dojść do sytuacji, w której patrzenie z góry na grzejnik będzie odstraszać wyglądem kanału. Dlatego nie można zabrudzić go wylewką, zaprawą, czy odpadami budowlanymi. Jego wnętrze warto pomalować na taki sam kolor jak wymiennik.
Kratka – dekoracyjny element grzejnika kanałowego
Dużą zaletą grzejnika kanałowego jest jego dyskretna obecność w pomieszczeniu. Brak dużych elementów konstrukcyjnych mocowanych na ścianie sprzyja utrzymaniu estetyki przestrzeni. Tak naprawdę widoczna jest jedynie kratka umieszczona na powierzchni podłogi, pod którą zamontowany jest wymiennik ciepła. Na szczęście producenci systemów ogrzewania kanałowego zadbali o to, aby i ten element dosłownie wtopić w wygląd podłogi. Dlatego klienci mają do wyboru różne konstrukcje i materiały wykończenia kratek. Do domów i mieszkań prywatnych najczęściej wybierane są modele zwijane wykonane z różnych gatunków drewna. Dzięki temu można dopasować ich wygląd do rodzaju i koloru podłogi. Poza sezonem grzewczym taką kratkę można zdjąć i przykryć panelem dopasowanym do wyglądu posadzki. Dostępne są także kratki sztywne wykonane z aluminium, które występują w bardzo różnorodnych formach wykończeniowych. Dlatego warto zawsze poświęcić trochę czasu na idealne dopasowanie tego elementu do pozostałego wystroju wnętrza. Pamiętaj, że nie tylko na wygląd kratki ma znaczenie. Liczy się także jej wytrzymałość. Montowana wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch ludzi np. w pobliżu przejścia na taras, musi wytrzymać obciążenie człowieka, który na niej stanie. Zwróć również uwagę na to, że grzejnik kanałowy nie może być zasłonięty dywanami, meblami, firanami lub zasłonami. Wówczas cyrkulacja powietrza mogłaby zostać zatrzymana i pomieszczenie pozostawałoby nieogrzane.
Rodzaje grzejników kanałowych: konwekcja naturalna lub wymuszona
Grzejniki kanałowe dostępne są w dwóch rodzajach:
- naturalnych – wykorzystują naturalną cyrkulację powietrza;
- doładowywanych – posługują się konwekcją wymuszoną, która zwiększa dynamikę przepływu powietrza dzięki specjalnym wentylatorom.
Drugie rozwiązanie zdecydowanie poprawia wydajność grzejników kanałowych. W przypadku spadku temperatury powietrza poniżej wartości ustawionej na sterowniku uruchamiają się wentylatory i doprowadzają do jej podwyższenia. Dużą zaletą takiego stymulowanego ogrzewania jest ograniczenie gabarytów wymiennika i głębokości koryt do jego umieszczenia.
Raz ciepło, raz chłód – wielofunkcyjność grzejników kanałowych
System ogrzewania kanałowego może być wielofunkcyjny. Wystarczy uwzględnić dodatek opcji chłodzenia lub wentylacji. Dzięki nim tradycyjny grzejnik kanałowy można w upalne dni zamienić się w klimatyzator. Będzie on przystosowany do pracy systemem chłodzenia opartym o agregat wody lodowej lub pompę ciepła. Można też zamówić model, który zawiera specjalny otwór w kanale do uwalniania świeżego powietrza z systemu wentylacji. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie unosić się nie tylko ciepło, ale i częściowo oczyszczone powietrze.
Zalety grzejnika kanałowego
Ogrzewanie kanałowe zapewnia liczne korzyści architektom, projektantom lub właścicielom domów. Nie trzeba już rezygnować z dużych przeszkleń na rzecz utrzymania ciepła we wnętrzach. Dodatkowo grzejniki kanałowe:
- sprawiają, że ciepło wytwarzane jest na poziomie podłogi i krąży równomiernie po całym pomieszczeniu;
- mają elastyczną konstrukcję, która pozwala dopasować długość i szerokość kanału do możliwości przestrzennych;
- nie zajmują wolnej przestrzeni ścian;
- ograniczają przeciągi w pomieszczeniu;
- powodują, że w powietrzu unosi się mniej kurzu i alergenów;
- mogą być używane w połączeniu z innymi metodami ogrzewania lub samodzielnie,
- mają dużą efektywność energetyczną, która obniża koszty ogrzewania.
Dyskretna integracja z wybraną przez Ciebie podłogą oraz mnogość wzorów kratek i elementów maskujących sprawiają, że ten model ogrzewania na pewno dobrze dopasuje się do każdego stylu wnętrza.
Jeśli jesteś w trakcie zakupu grzejnika do swojego domu lub mieszkania, to koniecznie zobacz nasze grzejniki dostępne w Warszawie lub grzejniki dostępne w Katowicach. Stwórz idealne i ciepłe wnętrze!