Dyskretna rewolucja – drzwi z ukrytą ościeżnicą.
17 czerwca 2019
Wnętrze domu bez drzwi? Choć istnieją projekty, w których przestrzeń wnętrza jest maksymalnie otwarta i pozbawiona barier, nadal nie można odmówić drzwiom funkcjonalności. To one zapewniają prywatność, pozwalają regulować strefy ciepła we wnętrzu, a przy okazji – zdobią. Jeśli zależy Ci na ich dekoracyjnych walorach, koniecznie sprawdź drzwi z ukrytą ościeżnicą.
Drzwi, których na pierwszy rzut oka nie widać. Wtopione dyskretnie w ścianę, subtelne, niemal niezauważalne. Między innymi taki efekt estetyczny możesz uzyskać, sięgając po drzwi z ukrytą ościeżnicą. Czym są i jak wykorzystać je w aranżacjach? Oto najważniejsze informacje.
Ościeżnica, której nie widać…
… ale która, jak najbardziej, jest na swoim miejscu i działa niezawodnie. Skrzydło drzwiowe w tym typie konstrukcji działa podobnie jak w modelach klasycznych. Niemniej jednak, patrząc na nie, widzi się jedynie styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany oraz klamkę. W efekcie:
- wnętrza pomieszczeń, które łączą drzwi, optycznie powiększają się,
- przestrzeń zyskuje bardziej nowoczesny, designerski charakter,
- przejście pomiędzy jednym a drugim pomieszczeniem staje się bardziej dyskretne – zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na pokrycie skrzydła takim samym kolorem jak otaczającą je ścianę lub nałożyć na nie taflę lustra.
Takie rozwiązanie jest ciekawym pomysłem np. w aranżacji:
- sypialni z przylegającą do niej, prywatną łazienką,
- niewielkich pomieszczeń – drzwi z ukrytą ościeżnicą optycznie powiększą ich przestrzeń,
- designerskich, nowoczesnych przestrzeni – tu możesz umieścić drzwi w kontrastującym ze ścianą kolorem, które same w sobie staną się nietuzinkową dekoracją.
Montaż drzwi bez ościeżnicy – to musisz wiedzieć
Drzwi bez ościeżnicy najlepiej zaplanować jeszcze na etapie planowania aranżacji przestrzeni – np. podczas budowy domu czy wykonywania remontu generalnego mieszkania. A to dlatego, że ich instalacja wymaga innego opracowania otworu drzwiowego.
Sposób montażu ościeżnicy takich drzwi zależy od typu ściany.
- W ścianach murowanych ościeżnica jest osadzana na fabrycznych, dołączonych do niej kotwach, a szczeliny między murem a pianą są pokrywane pianą dwukomponentową. Samą ościeżnicę maskuje się za pomocą zaprawy tynkowej wzmocnionej siatką.
- W konstrukcjach szkieletowych ościeżnica jest mocowana za pomocą wkrętów do systemowych profili drzwi stalowych i uszczelniana pianą. Następnie jednak sięga się po odpowiednią sfazowaną płytę g-k, która zachodzi na boki ościeżnicy.
Istotne jest prawidłowe wyregulowanie ościeżnicy – tak, aby umożliwiała osadzenie drzwi pod odpowiednim kątem. To bardzo ważne również z estetycznego punktu widzenia – bez widocznej ościeżnicy, nawet lekko przekrzywione drzwi będą wyglądały po prostu źle.
Warto pamiętać, że ościeżnicę montujemy jeszcze przed wykończeniem podłogi.
Jak wykończyć drzwi bez ościeżnicy?
Wszystko zależy od Twojego pomysłu na aranżację. Najpopularniejsze są te, w których skrzydło drzwi pokrywa się tą samą farbą / tapetą nałożoną na ścianę. Wówczas można uzyskać efekt tzw. „niewidzialnych” drzwi. Możesz również nałożyć na nie lustrzaną taflę – to ciekawy sposób na optyczne powiększenie wnętrza – lub też wykończyć je w kontrastującym ze ścianą odcieniu, dla uzyskania ciekawego połączenia kolorystycznego.
Drzwi bez ościeżnicy są dostępne m.in. w salonie Inside w katowickim Home Concept. Zajrzyj do naszych centrów i uzyskaj dokładniejsze informacje na temat tej konstrukcji!