Aranżowanie wnętrz: trendy na 2021 rok
21 grudnia 2020
2020 rok powoli zmierza ku końcowi, co… cieszy wiele osób. Pandemia koronawirusa mocno odbiła się na stylu życia. Zdalna praca, przebywanie w domu znacznie dłużej niż wcześniej… to wszystko przekłada się również na styl aranżacji wnętrz. Zastanawiasz się, co będzie modne w zbliżającym się, 2021 roku i jak urządzić dom czy mieszkanie, aby wpisać je w nową rzeczywistość? Sprawdź nasze inspiracje!
Jak podpowiadają eksperci z salonów wnętrzarskich w katowickim oddziale Home Concept, część trendów znanych z lat poprzednich nadal utrzyma się w 2021 roku. Moda na styl skandynawski czy industrialny a także nowoczesny minimalizm są nadal w cenie. Niemniej jednak warto się przyjrzeć również nowościom i wielkim powrotom w świecie architektury wnętrz. Lista gorących trendów jest całkiem długa, więc warto do niej przejść już teraz!
Jaka kolorystyka będzie modna w 2021 roku?
W 2021 roku na topie będą stonowane, delikatne kolory, które pozwolą osiągnąć w domowej przestrzeni spokój oraz harmonię. Na co zatem postawić?
Wielki powrót beżu
Beż na kilka lat został wyparty przez tony szarości, jednak w 2021 roku powraca, i to w wielkim stylu. Jeżeli myślisz o renowacji salonu czy sypialni, pomyśl o urządzeniu przestrzeni właśnie w tej tonacji. Możesz pomyśleć nawet o zaaranżowaniu całego wnętrza w tym kolorze, bawiąc się tylko jego odcieniami. Kanapa w odcieniu kości słoniowej, kremowe ściany, jasnobeżowy parkiet, do tego wpadające w lekko orzechowy ton meble… prawdziwa poezja! A jeśli taka aranżacja wydaje Ci się zbyt mdła, możesz pomyśleć o połączeniu beżu z szarością – te barwy doskonale się dopełniają, a jednocześnie stanowią dla siebie subtelny kontrast. Nic nie wygląda lepiej niż np. szara kanapa na beżowej podłodze czy designerska, drewniana półka w odcieniu sosny na tle jasnoszarej (a może bardzo ciemnej, wręcz grafitowej?) ściany. Spróbuj koniecznie!
Złamane zielenie
Chociaż nadal akcenty takie jak butelkowa kanapa w utrzymanym w jasnej tonacji salonie są w modzie, w 2021 roku przyjrzyj się zarówno meblom, jak i dekoracjom, w odcieniu pastelowej, brudnej zieleni. Ten nietypowy odcień wprowadza do wnętrza stonowaną, spokojną atmosferę, a jednocześnie przełamuje banał. Ciekawych elementów wyposażenia w tej kolorystyce możesz poszukać np. w katowickim salonie Maxfliz.
Wyrazisty akcent kolorystyczny
Subtelne odcienie prezentują się fantastycznie, jednak dla osób, które lubią wyraziste kompozycje estetyczne, mogą być niewystarczająco charakterystyczne. Nie ma problemu! Absolutnym hitem jest wspomniane już przed chwilą wprowadzenie akcentu kolorystycznego do wnętrza. Taki zabieg sprawdzi się fenomenalnie zwłaszcza w dziennej strefie mieszkania czy domu, gdzie zawsze przyda się dodatkowa energia. A jak z niego skorzystać? To proste wprowadź jeden wyrazisty element w intensywnym kolorze do stonowanego wnętrza. Liczba „jeden” jest tutaj kluczowa. Nie możesz sobie pozwolić na przesadę. Najlepiej w roli takiego punktu, który ściągnie na siebie wzrok, stanowi jeden z mebli wypoczynkowych. Co się nim stanie: kanapa czy fotel – to już Twoja decyzja. Nie ograniczaj swojej wyobraźni! A jaki kolor wybrać? Poza wspomnianą już butelkową zielenią, doskonale spiszą się kolory takie jak intensywny kobalt, malinowa czerwień czy fuksjowy róż. Nie bój się również kanarkowego żółtego, odcieni koralowego pomarańczu czy głębokiego fioletu. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ilością. Jedna taka mocna dekoracja wywoła efekt „wow”, ale jeśli będzie ich więcej, wprowadzisz do przestrzeni niepotrzebny chaos!
Eko, vintage, minimalizm, styl japoński… czyli design w 2021
Kolorystyka to tylko jeden aspekt, o którym należy pamiętać, planując aranżację wnętrz. Kolejna kwestia to ogólna stylistyka przestrzeni. Jaki design będzie modny w 2021 roku? Poza nada utrzymującymi się na szczycie popularności stylami industrialnym czy skandynawskim, warto zwrócić uwagę na kilka innych ciekawych tendencji.
Scandi boho
To wariacja na temat dwóch stylów, które od lat cieszą się powodzeniem: mowa o wspomnianym już skandynawskim oraz… boho. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że próba połączenia elementów wyposażenia stworzonych w zgodzie z tymi dwoma porządkami, to jak mariaż ognia i wody. Ale przecież przeciwieństwa się przyciągają! I tak też jest w tym przypadku! Projektanci zaczerpnęli naturalne materiały i prostotę formy ze stylu skandynawskiego i połączyli je z hippisowską nonszalancją, wakacyjnym klimatem oraz „luzem”. W efekcie styl scandi boho stawia m.in. na:
- meble gięte z rattanu, które przywołują nieco tropikalne klimaty, ale jednocześnie urzekają prostotą formy i komfortem,
- akcesoria z naturalnych materiałów oraz faktur – w modzie są nie tylko rattan, ale także wiklina, dekoracje sznurkowe, lniane tekstylia, a także wszystko, co wykonane z drewna, także tego surowego,
- stonowane barwy,
- wzory etno – np. wykończenia frędzlami, koralikami itp., a także np. łapacze snów i podobne dekoracje.
Inspiracji w klimatach scandi boho szukaj np. w salonie Avaldihome.
Mieszanka stylów skandynawskiego i japońskiego
Kuriozalne połączenie? Absolutnie nie! Oba te style łączy wspólna cecha: zamiłowanie do harmonii i porządku. Są one jednak wyrażane w nieco inny sposób. Co powiesz np. na zastąpienie standardowej kanapy lub łóżka w sypialni konstrukcją z futonem, czyli specjalnym, japońskim materacem? Jest stosunkowo cienki i twardy, co paradoksalnie zapewnia bardzo wysoki komfort wypoczynku. A poza tym ma pikowane pokrycie, wykonane zazwyczaj z bawełnianego płótna lub innego naturalnego materiału. Dlatego stanie się nietuzinkową dekoracją przestrzeni.
Poza tym, aby uzyskać skandynawsko-japoński styl, możesz sięgnąć np. po nietypowe osłony okienne – np. inspirowane japońskimi „ekranami”. Efekt dopełnij stonowanym, ciepłym oświetleniem.
Styl eko
Mniej znaczy więcej – to maksyma, która w 2021 roku będzie towarzyszyła bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Aranżacje w minimalistycznym duchu to kolejny sposób na poszukiwanie ładu, porządku oraz harmonii. Minimalizm możesz połączyć ze stylem japońskim albo postawić na nowoczesne, bardziej designerskie formy.
Pamiętaj, że eko to nie tylko minimalizm. To przede wszystkim świadome wybieranie materiałów wykonania mebli i dekoracji, w duchu zero-waste. Pomyśl więc o wykorzystaniu, modnych już od kilku lat, palet drewnianych (być może stworzysz z nich coś samodzielnie?), a także innych elementów z drewna. Jeśli tworzywa sztuczne, to te z recyklingu, a jeśli tkaniny, to naturalne. Zrównoważone wzornictwo to określenie, które na przestrzeni kolejnych lat będziesz słyszeć coraz częściej.
Uwaga! Zrównoważone wzornictwo oznacza również kupowanie mebli na lata. Nie muszą być koniecznie wykonane z ekologicznych materiałów. Ważne jednak, aby były na tyle solidne, żeby przetrwały z Tobą przez długie lata. Dobrze również, aby dopasowywały się do różnych stylów aranżacyjnych i mogły być wykorzystane także wówczas, gdy zdecydujesz się przeprowadzić do nowego lokum.
Kupuj zatem raz, a porządnie!
Wzory roślinne na nowo
Słyszysz określenie „motyw roślinny” i zaczynasz sobie wyobrażać znane już chyba każdemu motywy liści monstery i innych egzotycznych odmian? Jeśli podoba Ci się taki styl, oczywiście możesz za nim podążyć. Jednak w 2021 roku motyw roślinny zostanie niejako odkryty na nowo. W czym rzecz? Desenie wypełnione typowo egzotycznymi kwiatami zostaną wyparte tymi prezentującymi rodzime rośliny i zioła: znacznie drobniejsze i delikatniejsze.
Jak wykorzystać ten trend? Możesz się zdecydować np. na:
- wytapetowanie jednej ze ścian wzorem wpisującym się w tę modę – uwaga! wybierz motyw roślinny na ciemnym tle, np. zielonym czy granatowym. Tak powstanie nietuzinkowa dekoracja,
- tekstylia ozdobne ozdobione takim wzorem – np. poduszki czy zasłony.
Pamiętaj przy tym, aby nie przesadzić z ilością! Jeden-dwa elementy w kwiatowe motywy w kuchni czy w salonie zupełnie wystarczą.
Metaliczny blask
Metalowe elementy wykończenia wnętrz były dobrze znane już w stylistyce industrialnej czy prowansalskiej. Jednak w 2021 roku szukaj przede wszystkim dodatków i dekoracji z połyskiem – na przykład tych w odcieniach miedzianym lub rose gold. Jak je wykorzystać? Świetnie sprawdzą się np. lampy z pozłacaną podstawą, a także stoliki, wazony i inne dekoracje w tych klimatach. Oświetlenie w takim stylu znajdziesz np. w Galerii Lamp.
Uwaga! Metal możesz też wykorzystać przy wykańczaniu… ścian. Połyskujące wykończenie, np. na ścianie przy wezgłowiu łóżka w sypialni lub tej, na której jest ustawiony telewizor w sypialni, może być bardzo nietuzinkowym i mocnym akcentem!
Vintage i obłe kształty
Nowoczesność i skandynawsko-japoński minimalizm to nie jedyne trendy wzornicze, które będą królowały w 2021 roku. Wspomniane przed chwilą lampy z detalami w miedzianymi lub różowozłotymi elementami doskonale wpiszą się także w stylistykę vintage czy shabby chic. A co jeszcze „zaprosić” do vintage’owego wnętrza w nowoczesnym mieszkaniu? Koniecznie meble o obłych kształtach, które nadadzą przestrzeni ekskluzywnego posmaku, a jednocześnie domowego ciepła. Proste, geometryczne formy to już nie jedyna dostępna opcja. Szukaj bardziej zaokrąglonych kształtów.
Marmur i spieki kwarcowe
Płytki marmurowe (lub imitujące marmur), a także te wykonane ze spieków kwarcowych, o nietuzinkowym deseniu, to ciekawa propozycja nie tylko na podłogę w salonie czy w sypialni (zwłaszcza na ogrzewanie podłogowe!). Pomyśl o nich również na… ścianę! I wcale nie mówimy tutaj o łazience, a np. o salonie. Pokryj takim wykończeniem jedną ze ścian, aby stworzyć nietypowy kolorystyczny akcent, który podkreśli ekskluzywność wnętrza.
Jak widzisz, pośród trendów wnętrzarskich na 2021 roku znajdą coś dla siebie zarówno osoby, które poszukują stonowanego minimalizmu i naturalności, jak i te gustujące w bardziej wyrazistych aranżacjach. Pewne jest jedno: bez względu na to, po której jesteś stronie, odwiedź galerię Home Concept w Katowicach – tu znajdziesz inspirację dla siebie!